Zakończyło się odnawianie 148 zabytków ze zbiorów gliwickiego Muzeum.
Koszt przedsięwzięcia wyniósł 53 tys. zł. Projekt uzyskał wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przeznaczyło na ten cel 37 tys. zł.
? Konserwacja miała na celu powstrzymanie procesów niszczenia zabytków. Przeprowadzona rekonstrukcja przywróciła im walory estetyczno-ekspozycyjne. Dzięki niej eksponaty o dużej wartości historycznej i kulturowej pozostaną w dobrym stanie i przetrwają dla przyszłych pokoleń ? informuje Dział Upowszechniania Muzeum w Gliwicach.
Wśród odrestaurowanych obiektów znalazły się dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego oraz eksponaty archeologiczne.
Odnowieniem gliwickich zabytków zajęli się konserwatorzy z Łodzi i Torunia. Do szczególnie cennych przedmiotów poddanych rekonstrukcji należą tzw. zawieszenia cechowe pochodzące z czasów od końca XVII w. do początków XIX w.
? Podobne obiekty zamieszczano w izbach rzemieślniczych jako znaki rozpoznawcze poszczególnych cechów. Unikaty stanowią doskonałą ilustrację rozwoju cechów rzemieślniczych na Śląsku. Od 19 lutego będzie je można zobaczyć na stałej ekspozycji historycznej w Zamku Piastowskim ? zapowiadają muzealnicy.
Wózek dla lalek
Specjaliści zadbali także o barokowy obraz ?Cud Mojżesza? z XVII w. W łódzkiej pracowni dokonano z kolei restauracji XIX-wiecznej, biedermeierowskiej kołyski dziecięcej oraz wykonanego na przełomie XIX i XX w. wózka dla lalek.
? Warto podkreślić, że podobnych ?dziecięcych? obiektów, poza ludowymi, zachowało się niewiele. Pochodzący z Francji wózek jest pokryty czarną tkaniną, posiada żeliwne koła i fajansowy pochwyt. Dodatkowe wyposażenie stanowi pikowany materacyk i kołderka z poszewką. Można go oglądać w sypialni na stałej wystawie wnętrz w Willi Caro, a kołyskę ? w salonie rodzinnym. Eksponat nie przypadkiem znalazł się w tym miejscu. Właśnie tam na początku minionego stulecia znajdował się pokój dziecięcy ? opowiadają pracownicy gliwickiego Muzeum.
Diademy, zawieszki i bransolety
Konserwacji poddano także zabytki archeologiczne, pochodzące przede wszystkim z cmentarzyska kultury łużyckiej w Świbiu. Były to głównie ozdoby: diademy, zawieszki, naszyjniki, szpile, bransolety i nagolenniki wykonane z ołowiu, brązu i żelaza, które wymagały pilnej interwencji konserwatorskiej. Eksponaty stanowią najcenniejszą część kolekcji gliwickich zbiorów archeologicznych.
(UM Gliwice)
Najnowsze komentarze