Lista szpitali i oddziałów posiadających certyfikat „Szpital bez bólu” powiększyła się o 21 placówek.
Komisja Certyfikacyjna projektu przyznała certyfikaty 13 szpitalom i 8 oddziałom.
Certyfikat uzyskał także Zakład Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Klinika Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.
W sumie certyfikatem mogą się pochwalić już 43 placówki medyczne w całej Polsce – 34 szpitale i 9 oddziałów. Wśród placówek, które otrzymały certyfikat 8 lutego br. znalazły się cztery placówki z województwa śląskiego: Mysłowickie Centrum Zdrowia Sp. z o.o., Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr Janusza Daaba w Piekarach Śląskich, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku i jeden oddział z Gliwic.
Warunki i wymagania
Komisja sprawdziła czy placówki wnioskujące o nadanie certyfikatu spełniły warunki i wymagania postawione przez organizatorów projektu, do których należą:
– uczestnictwo personelu medycznego (lekarze anestezjolodzy, lekarze różnych specjalności zabiegowych oraz pielęgniarki) w szkoleniu z zakresu uśmierzania bólu pooperacyjnego
– prowadzenie regularnego(co najmniej 4 razy na dobę) pomiaru natężenia bólu
– informowanie pacjentów, przed zabiegiem, o możliwościach i metodach uśmierzania bólu pooperacyjnego
– prowadzenie dokumentacji dotyczącej pomiarów bólu i zastosowanego postępowania, zgodnego z zaleceniami i rekomendacjami uśmierzania bólu
– monitorowanie i zgłaszanie ewentualnych działań niepożądanych leków przeciwbólowych do Regionalnych Ośrodków Monitorowania Działań Niepożądanych Leków.
– Dla nas, organizatorów projektu, fakt, że mogliśmy przyznać certyfikaty „Szpital bez bólu” tak znacznej liczbie nowych placówek wiąże się z ogromną radością i satysfakcją. Sukces tych szpitali i oddziałów to dla nas namacalny dowód na to, że projekt spełnia swoje zadanie ? motywuje szpitale do wprowadzania zmian, które realnie przyczyniają się do poprawy komfortu pacjentów poddawanych zabiegom operacyjnym i jednocześnie porządkują procedury związane z uśmierzaniem bólu pooperacyjnego ? komentuje prof. Jan Dobrogowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu
Certyfikat zostaje przyznany placówkom na 3 lata. Po tym czasie Komisja Certyfikacyjna dokona powtórnej kontroli wypełniania ww. zobowiązań.
Certyfikaty „Szpital bez bólu” mają służyć zarówno pacjentom jak i placówkom. Przede wszystkim mają przyczynić się do poprawy jakości uśmierzania bólu pooperacyjnego, który szacują eksperci, nie jest łagodzony we właściwy sposób u ok. 60% polskich pacjentów.
Tymczasem źle leczony lub nieleczony ból pooperacyjny może być przyczyną występowania powikłań .
Szybsza rekonwalescencja oznacza także korzyści dla szpitala związane ograniczenie kosztów m.in. dzięki krótszej hospitalizacji.
„Dobra wola” szpitala
Polskie szpitale nie są zobowiązane do wprowadzania specjalnych procedur związanych z uśmierzaniem bólu pooperacyjnego np. obowiązku regularnego monitorowania bólu. Chociaż procedury leczenia bólu są standardem w krajach Unii Europejskiej, w Polsce ich opracowanie i wdrożenie jest nadal kwestią „dobrej woli” szpitala. Decydują się na to tylko niektóre z nich. Efektem jest niepotrzebne cierpienie pacjentów.
Bez bólu także w Zabrzu
W województwie śląskim certyfikat „Szpital bez bólu” posiada jeszcze Szpital Kliniczny nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu, a o jego otrzymanie ubiega się Szpital im. Stanisława Leszczyńskiego w Katowicach.
Pełna lista placówek, które mają już certyfikat „Szpital bez bólu” i tych, które się dopiero o niego ubiegają znajduje się na stronie www.szpitalbezbolu.pl.
(flu)
Najnowsze komentarze