Koncerty na świeżym powietrzu i 320 metrów pod ziemią, bezpłatne zwiedzanie muzeów, kopalń, skansenów, podróż historycznym tramwajem i autobusem ? to niektóre z atrakcji czekających na mieszkańców śląskich miast.
12 czerwca odbędzie się Industriada – święto Szlaku Zabytków Techniki.
Szlak Zabytków Techniki, jedna z największych atrakcji turystycznych Śląska, obchodzić będzie swoje święto. 12 czerwca w większości obiektów znajdujących się na szlaku odbędą się okolicznościowe imprezy. Co więcej, świętować będzie się również w miejscach, które jeszcze do Szlaku nie należą ale już czekają w kolejce, jak np. Bytomska Elektrociepłownia Szombierki.
Industriada będzie najważniejszym elementem kampanii promującej Szlak Zabytków Techniki w województwie śląskim, jak również sam region. Niektóre z miast będą mogły pozwolić sobie na huczniejsze obchody święta bo organizator Industriady, Urząd Marszałkowski przeznaczył 180 tys. zł na dofinansowanie imprez. Żeby dostać pieniądze, organizacje mogły zgłosić się do konkursu. Jednym z laureatów jest Stowarzyszenia Kopalnia Sztuki z Zabrza, które zdobyło 42 mln zł na zorganizowanie hucznej oprawy święta.
Imprezy przewidziane w programie artystycznym będą się odbywały we wszystkich zabrzańskich obiektach wpisanych na Szlak Zabytków Techniki, czyli w Szybie Maciej, Skansenie Górniczym ,,Królowa Luiza”, Zabytkowej Kopalni „Guido” oraz w Muzeum Górnictwa Węglowego ? informuje Lidia Janoszka-Śliwka ze Stowarzyszenia Kopalnia Sztuki.
Co zatem zaplanowano na ten dzień?
M.in. występy zespołów folklorystycznych, bezpłatne zwiedzanie obiektów z przewodnikiem, pokazy pracy zabytkowych maszyn, wystawę fotografii, przeprowadzony zostanie również międzynarodowy festiwal rysowania.
12 czerwca wyjątkowy będzie dla Zabytkowej Kopalni Guido. Tego dnia świętować będzie ona również swoje 3 urodziny.
– Od godziny 19.00 będziemy świadkami niecodziennych wydarzeń artystycznych. W sumie na naszej scenie tego wieczoru wystąpi ponad 160 artystów. Będzie można zobaczyć m.in. wyjątkowy happening ?Chopin na Poziomie? – pianista wykona recital ?lewitując? kilka metrów nad ziemią. Doskonałą zabawę w folkowo-elektronicznych rytmach zapewni Kapela Ze Wsi Warszawa wraz z DJ-em.
Momentem kulminacyjnym tego dnia będzie wielkie widowisko muzyczne ? Carl Orff ?Carmina Burana? w wykonaniu orkiestry symfonicznej Camerata Impuls, chóru Resonans Con Tutti, oraz zaproszonych solistów. Z muzyką splecie się obraz ? tego wieczoru będziemy mogli podziwiać video-art przygotowany przez śląskich artystów, prezentowany na budynkach nadszybia i maszyny wyciągowej. Poza niecodziennymi wydarzeniami artystycznymi, prezentem dla wszystkich gości będzie uruchomienie nowej formuły zwiedzania pod nazwą ?Mroki Kopalni? – informuje Jerzy Koenigshaus z Działu Promocji i Dokumentacji ZKWK ,,Guido?.
Śląski Szlak Zabytków Techniki powstał w 2006 roku i składa się obecnie z 32 obiektów. Jeszcze w tym roku dołączyć ma do niego ponad 20 kolejnych ciekawych miejsc. W tym roku śląski szlak włączony został do prestiżowej sieci europejskich obiektów turystyki przemysłowej, ERIH.
SZCZEGÓŁOWY PLAN IMPREZ OBCHODZONYCH W ZABRZU:
I. Park przy ulicy 3-go Maja vis a vis Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
12:00 ? 15:00 – występy zespołów folklorystycznych (muzyka, taniec, pokazy tradycji śląskich – impreza plenerowa prezentująca regionalne zwyczaje i obrzędy,
15:00 ? 17:00 – pierwszy blok Festiwalu Orkiestr Dętych,
promocja płyty ?O nos po naszymu?,
17:30 -20:00 – drugi blok Festiwalu Orkiestr Dętych,
20:00 – zakończenie imprezy.
II. Muzeum Górnictwa Węglowego ? dzień otwarty ? bezpłatne zwiedzanie – 10:00 ? 20:00
III. Skansen Górniczy ?Królowa Luiza?
10:00 ? 18:00 – Dzień Otwarty – bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem, pokazy pracy maszyny parowej, wystawa fotografii ? FOTO LUIZA,
10:00 ? 14:00 – malowanie Mega Rysunku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Rysowania przy jedynej czynnej tego typu maszynie parowej w Europie.
IV. Zabytkowy ?Szyb Maciej?
10:00 ? 18:00 – Dzień Otwarty ? bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem budynku maszyny wyciągowej oraz ujęcia wody pitnej, możliwość podziwiania okolicy z wieży wyciągowej, zabawy dla dorosłych i dzieci, jedzenie i picie,
10:00 ? 14:00 – malowanie Mega Rysunku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Rysowania,
14:00 ? 17:00 – występy zespołów folklorystycznych ? prezentacja regionalnych zwyczajów i obrzędów.
V. Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido – III URODZINY KOPALNI GUIDO
12:00 ? 20:00 – start nowej formuły zwiedzania poziomu 320 ? MROKI KOPALNI,
10:00 ? 14:00 – malowanie MEGA Mega Rysunku przez zabrzańskich artystów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Rysowania,
12:00 otwarcie instalacji plenerowej pt. www.kopalniaguido.pl
16:00 – prezentacja MEGA Mega Rysunku,
20:00 – koncert – ?Kapela ze Wsi Warszawa? z aranżacjami DJ (wstęp bezpłatny),
22:49 – muzyczne widowisko plenerowe na chór i orkiestrę ? Carl Orff ?Carmina Burana?wizualizacje Tera Project (wstęp bezpłatny).
Szczegóły dotyczące imprez, które odbędą się w pozostałych śląskich miastach na bieżąco będą pojawiały się na stronie: www.silesia-region.pl/szt/
Najnowsze komentarze