Wkład prof. Jakuba Siemka w rozwój nauk górniczych i geologicznych przysporzył mu wielkie uznanie środowiska naukowego zarówno w kraju, jak i zagranicą.
12 lipca gliwicka uczelnia nadała ten zaszczytny tytuł profesorowi w uznaniu za wielki wkład w rozwój nauk górniczych i geologicznych.
Prof. Jakub Siemek ukończył studia na Wydziale Górniczym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w 1958 r. Jest także absolwentem Wydziału Matematyczno-Fizyczno-Chemicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w AGH w 1968 r., zaś doktora habilitowanego w 1973 r. W roku 1979 został profesorem nadzwyczajnym, a w 1990 r. profesorem zwyczajnym.
Do 1964 r. pracował w Katedrze Kopalnictwa Naftowego, a następnie do 1976 r. na stanowisku kierownika Zakładu Maszyn Matematycznych w Instytucie Naftowym w Krakowie.
W latach 1976-1981 pracował w Instytucie Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, pełniąc obowiązki zastępcy dyrektora. W 1981 r. powrócił do Akademii Górniczo-Hutniczej na Wydział Wiertniczo-Naftowy, gdzie kierował Zakładem Przepływów w Złożach i Termodynamiki, a następnie do 2008 r. Katedrą Gazownictwa Ziemnego. W latach 1987-1990 pełnił obowiązki prodziekana Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH, zaś w latach 1999-2002 dziekana tego wydziału.
Działalność naukowa prof. Jakuba Siemka dotyczy między innymi zagadnień z zakresu: fizyki złóż, hydromechaniki i gazodynamiki ośrodków porowatych i szczelinowatych, inżynierii złożowej złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, metod matematycznych i komputeryzacji w górnictwie naftowym i gazownictwie, przepływu gazów w pokładach węgla, w tym w aspekcie wyrzutów gazowych, a także transportu i dystrybucji gazu ziemnego oraz problematyki podziemnego magazynowania gazu ziemnego i dwutlenku węgla w ośrodkach porowatych, wypełnionych gazem lub wodą.
W roku 2002 Profesor uzyskał tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu im. Luciana Blagi w Sibiu w Rumunii.
W roku 2000 r. nadano mu tytuł Profesora Honorowego Narodowego Uniwersytetu w Dniepropietrowsku, w 2004 r. Narodowego Uniwersytetu Nafty i Gazu w Iwano-Frankowsku, a w 2009 r. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
(www.polsl.pl)
Najnowsze komentarze