Kłopoty gliwickiej Platformy, nieudana próba zyskania poparcia dla referendum w sprawie odwołania prezydenta Gliwic, pozyskanie sponsora przez Górnika Zabrze, awans Piasta Gliwice do Ekstraklasy, budowa węzła autostradowego – to tylko niektóre z wydarzeń istotnych z punktu widzenia mieszkańców Gliwic i Zabrza w roku 2008.
Styczeń
Rok 2008 niepomyślnie zaczął się dla gliwickiej Platformy Obywatelskiej. Trwający od dłuższego czasu konflikt pomiędzy władzami regionalnymi PO i gliwickimi strukturami partii zakończył się rozwiązaniem tych drugich.
Wniosek w sprawie likwidacji koła złożył tuż po zakończeniu kampanii wyborczej poseł Andrzej Gałażewski. Powód rozwiązania najsilniejszego w regionie koła? Między innymi zaangażowanie gliwickiej PO w kampanię wyborczą do Sejmu startującej z listy PSL Ewy Więckowskiej. Obwiniony o zaniedbania Kajetan Gornig nie zgodził się z zarzutami.
Z początkiem roku powód do radości miała gliwicka policja – wzbogaciła się o 10 nowych samochodów Kia Ceed. Tym razem zdecydowano się na auta z silnikami turbodiesel, ze względu na ich większą wytrzymałość.W Zabrzu, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii rozpoczęła koordynację programu budowy sztucznego serca. Nowy rząd zaakceptował projekt stworzenia polskiego sztucznego serca, które jest pomysłem Zbigniewa Religi, i zabezpieczył środki na jego realizację.
Tradycyjnie już, z początkiem nowego roku, prezydent Zygmunt Frankiewicz wręczył nagrodę Gliwickiego Lwa. To wyróżnienie dla osób, które nawet w trudnych warunkach potrafią osiągnąć sukces. Tegorocznym laureatem został Andrzej Meder, dyrektor Centrum Mechanizacji Górnictwa KOMAG. To dzięki dobremu zarządzaniu firmą, osiąga ona sukcesy.
.
Luty
Po długiej przerwie przywrócono połączenie kolejowe na trasie Gliwice-Bytom. Reaktywacja linii Gliwice -Bytom kosztowało 4 mln złotych, połączenie miało jednak przynosić zyski, więc prognozy były bardzo optymistyczne. Jak pokazały kolejne miesiące, zbyt optymistyczne. Połączenie okazało się nieopłacalne, i pod koniec roku znacznie obcięto ilość kursujących na tej trasie pociągów.
W lutym w Gliwicach pojawiło się 12 nowych jamników. Jamników, czyli najnowocześniejszych autobusów miejskich marki Solaris Urbino. Zasiliły one tabor Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. Dlaczego jamniki? Charakterystyczną cechą miejskich solarisów jest widoczny na autobusie zielony jamnik, który jest symbolem tych pojazdów, ponieważ są długie jak autobus, mają krótkie łapki a autobus jest niskopodłogowy. Jamnik jest zielony, ponieważ Solarisy są ekologiczne. Autobusy, pokropione uprzednio przez księdza, wyruszyły spełniać swoją miejską misję. Kolejnych 12 jamników pojawiło się w naszym mieście w grudniu.
Porozumienie o współpracy podpisali prezydent Zygmunt Frankiewicz i rektor Politechniki Śląskiej Wojciech Zieliński. O jaką współpracę chodzi? Są to trzy główne inwestycje w naszym mieście: Podium, Technopark oraz nowy budynek dydaktyczny. Wszystkie przyniosą ogromne korzyści zarówno dla uczelni i jej absolwentów, jak i dla miasta.
W Zabrzu natomiast zadbano o bezpieczeństwo kierowców. Ku rozpaczy drogowych piratów na ulicach miasta pojawił się supernowoczesny radar i czyha na kierowców z ?ciężką nogą?. Tylko w ciągu pierwszych dwóch godzin użytkowania złapał kilkudziesięciu drogowych piratów. Kosztował 200 tysięcy złotych. Zabrzański fotoradar to jedno z najnowocześniejszych urządzeń tego typu na Śląsku.
Niszczejący budynek Małej Synagogi czyli Domu Przedpogrzebowego na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okrzei został przekazany miastu. Zapadła decyzja, że powstanie tam centrum kulturalno – oświatowe oraz miejsce pamięci śląskich Żydów. Mimo iż władze samorządowe Gliwic już dawno deklarowały pomoc w restauracji obiektu, wszelkie działania komplikował stan prawny budynku. Uniemożliwiał on udzielenie pomocy finansowej. Obiekt należał wprawdzie do Skarbu Państwa, ale prawnym spadkobiercą była Gmina Wyznaniowa Żydowska. Pół roku temu podpisano w tej sprawie przedwstępną umowę notarialną. We wtorek 26 lutego ostatecznie sfinalizowano porozumienie między przedstawicielami i miasto stało się właścicielem budynku i działki do niego należącej.
Marzec
Marzec zaczął się w Gliwicach i Zabrzu bardzo niespokojnie. Szalejący Orkan Emma, spowodował wiele szkód. Najbardziej ucierpiały samochody, z których wiele zostało poniszczonych przez spadające przedmioty z dachów budynków i gałęzie. Największych zniszczeń huragan dokonał w centrum Zabrza.
Charakterystyczny ośmiokątny budynek przy Placu Rzeźniczym, szerzej znany jako Krasnoludek, nie będzie już straszył swoim wyglądem mieszkańców miasta. Od lat zamknięty na głucho przekazany został Zespołowi Szkół Ekonomicznych. Teraz młodzi adepci sztuki kulinarnej będą tam prowadzić bar sałatkowy. Przedtem Krasnoludka czeka jednak gruntowny i długotrwały remont.
W marcu śląska prokuratura przeżyła największą wpadkę w swojej historii. Po napadzie na hurtownię Makro w kwietniu 1999 roku, gdzie trzej zamaskowani mężczyźni ukradli ze skarbca 1,3 mln złotych, uznano za winnych tego przestępstwa Krzysztofa R. i jego kolegów. Wszyscy spędzili ponad 30 miesięcy w areszcie, byli traktowani jak groźni bandyci, stracili pracę. W czasie procesu okazało się jednak, że to nie oni napadli na hurtownię. W 2005 r. zostali oczyszczeni ze wszystkich zarzutów a w marcu 2008 roku zapadł wyrok, że śląska prokuratura ma niesłusznie oskarżonym mężczyznom wypłacić 255 tys. odszkodowania.
W Śląskim Centrum Chorób Serca otwarty został nowoczesny oddział intensywnej terapii. Jego remont i wyposażenie kosztowało 2 mln złotych. Do tej pory osoby, które trafiły do zabrzańskiego Centrum w stanie zagrożenia życia spowodowanego chorobami serca, płuc, naczyń, leczone były na różnych oddziałach. Od tej pory leczone są na specjalistycznym, spełniającym światowe standardy oddziale.
Kwiecień
Gliwice obiegła wiadomość, że parkowanie w centrum ma być płatne. Najgorsze było jednak to, że opłaty miały być bardzo wysokie. Jak wyliczyła nasza redakcja, w Gliwicach pozostawienie samochodu w centrum miasta miało być droższe niż… w Krakowie.
Informator Rynkowy rozpoczął społeczną akcję zbierania podpisów pod listem do radnych, gdzie postulował obniżenie proponowanych opłat i wprowadzenie tzw. zegarów z opcją darmowych pierwszych 15 minut. Ostatecznie Rada Miejska przyjęła wprowadzenie nieco niższych stawek, które najprawdopodobniej wejdą w życie w 2009 roku. Pomysł na stosowane w europejskich miastach zegary za samochodową szybą, gliwickich radnych nie zainteresował.
Podjęto decyzję w sprawie budowy nowego stadionu dla Górnika Zabrze. Ma on powstać do 2011 roku. W ciągu sześciu tygodni zabrzańscy radni musieli zdecydować jak nowy obiekt będzie wyglądał. W końcu zdecydowano się na projekt ?Architektury? z Krakowa. Ażurowa konstrukcja nowego stadionu przypominać będzie powstające w ostatnim czasie na świecie stadiony m.in. słynną Allianz Arenę.
Maj
Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem tego miesiąca, a także całego roku było podpisanie umowy na budowę węzła Sośnica na skrzyżowaniu autostrad A1 i A4. Będzie to największe skrzyżowanie autostrad w Polsce. Trzypoziomowy węzeł Sośnica połączy autostrady A1 i A4 oraz Drogę Krajową nr 44 (ul. Pszczyńską). Węzeł zostanie wybudowany za ponad 850 mln złotych. Niedługo po podpisaniu umowy prace przy węźle ruszyły pełną parą.
W maju mieszkańcy kamienic przy ul. Górnych Wałów i placu Wszystkich Świętych dowiedzieli się z prasy, że w ich sąsiedztwie ma powstać nowoczesny budynek mieszkalny. Wywołuje to ich oburzenie, rozpoczyna się protest. Mieszkańcy uważają, że inwestycja wpłynie na pogorszenie jakości ich życia. Ograniczy dopływ światła i powietrza. Dodatkową przeszkodą jest to, że kształt nowego obiektu nie koresponduje z zabytkowym otoczeniem kościoła pw. Wszystkich Świętych.
Ruszyła budowa Focus Park Gliwice (który parę miesięcy później zmieni nazwę na Focus Mall). 28 maja odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod najnowszy i największy obiekt z budowanych do tej pory przez firmę Parkridge. Galeria będzie liczyć 140.000 m2 i znajdzie się w niej 220 sklepów oraz punktów usługowych i rozrywkowych.
Maj 2008 to miesiąc szczęśliwy dla kibiców Piasta Gliwice. Długo wyczekiwany sukces gliwickiej drużyny nadszedł. Piast wygrał w ostatniej kolejce II ligi z Polonią Warszawa 1-0 i mimo zajęcia trzeciego miejsca w tabeli II ligi awansował do Ekstraklasy. To pierwszy w historii awans gliwiczan do najwyższej klasy rozgrywkowej. Szczęście kibiców i piłkarzy przyćmił jeden fakt: gliwicka drużyna nie dysponuje odpowiednim stadionem, na którym mogłaby teraz rozgrywać mecze. Ten przy ul. Okrzei nie spełnia bowiem rygorystycznych wymogów licencyjnych. Podjęto decyzję o przebudowie stadionu przy ulicy Okrzei; Piast Gliwice rozgrywał natomiast swoje mecze na stadionie w Wodzisławiu Śląskim.
Czerwiec
Z początkiem lata nie tylko pogoda ale także sytuacja polityczna w Gliwicach zrobiła się bardzo gorąca. Grupa gliwiczan, na czele z Andrzejem Pieczyrakiem rozpoczęła akcję zbierania podpisów popierających organizację referendum w sprawie odwołania Zygmunta Frankiewicza ze stanowiska prezydenta Gliwic. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do 20 lipca grupa musiała przekonać ponad 15 tysięcy gliwiczan aby swoimi podpisami na specjalnych listach poparli projekt referendum.
Informator Rynkowy udostępnił swoje łamy zwolennikom i przeciwnikom prezydenta. Opublikowaliśmy całostronicowy artykuł Andrzeja Pieczyraka a tydzień później Zygmunta Frankiewicza.
Mimo zaangażowania pomysłodawców akcji, udało się zebrać jedynie 4897 podpisów. To mniej niż 1/3 wymaganego minimum. Przeciwnicy gliwickiego prezydenta ponieśli porażkę.
Z końcem miesiąca nastąpiło oficjalnie otwarcie parku naukowo-technologicznego ?TechnoPark Gliwice?. Obiektu kosztował 25 mln złotych. Dzięki TechnoParkowi możliwy będzie przepływ wiedzy technologicznej z jednostek naukowych do szeroko rozumianej gospodarki.
Zabrzańska drużyna Górnik Zabrze znalazła sponsora. Zostało nim Towarzystwo ubezpieczeniowe Allianz Polska, które na podniesienie kapitału Górnika przeznaczy aż 8 mln zł. To wielka szansa dla zabrzańskiej drużyny, a jej cel to m.in. zdobycie Mistrzostwa Polski w 2012 roku.
opracowała: Katarzyna Kowal
Najnowsze komentarze