Chyba nie ma takiej osoby która nie zetknęła się w swojej okolicy z porzuconymi wrakami pojazdów.
W niektórych częściach miasta to poważny problem. Nie dość, że zajmują cenne miejsca parkingowe, to na dodatek wyglądają nieestetycznie.
Procedura i czynności zmierzające do usunięcia takiego pojazdu rozpoczynają się od ustalenia przez Straż Miejską właściciela ? na podstawie numerów rejestracyjnych auta bądź też numeru VIN. Następnie wzywa się go do usunięcia pojazdu we własnym zakresie.
.
[poll id=”44″]
W przypadku niestawienia się na wezwanie lub odmowy usunięcia wraku, zależnie od sytuacji nakładany jest mandat lub kierowany wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego.
.
Warto przypomnieć, że nie każdy zagracający parking samochód można uznać za wrak.
Jeśli pojazd jest zarejestrowany, ubezpieczony i zabezpieczony przed dostępem osób postronnych, ale po prostu właściciel z niego nie korzysta to ma do tego prawo.
Uregulowania prawne, które można zastosować wobec właścicieli wraków dotyczą jedynie sytuacji, kiedy porzucony pojazd znajduje się w obrębie drogi publicznej, podlegającej przepisom „Prawa o ruchu drogowym”, wtedy autem takim może zająć się policja albo straż miejska (gminna).
Jeśli wrak parkuje na terenie prywatnym, to funkcjonariusze nie mają prawa interweniować. To właściciel terenu zobowiązany jest do jego usunięcia (chodzi w większości o tereny wspólnot mieszkaniowych).
Straż Miejska w Gliwicach prowadzi rejestr wszystkich pojazdów uznawanych za „wraki”.
W ubiegłym roku gliwiccy strażnicy przyczynili się do usunięcia 42 wraków z ulic naszego miasta.
W tej niechlubnej klasyfikacji prym wiodły dzielnice Śródmieście i Łabędy, z których ubyło odpowiednio 12 i 7 takich pojazdów.
W bieżącym roku już 13 właścicieli wraków otrzymało wezwania do ich usunięcia bądź zabezpieczenia, z tego do dzisiaj 10 już zostało usuniętych, a 1pojazd zabezpieczono.
Fot. Marceli Regiński
Najnowsze komentarze