Minęły czasy z tradycyjnym podziałem klas na ścisłe, humanistyczne, sportowe czy językowe. Gliwickie licea kuszą profilami: medycznymi, teatralno-plastycznymi, ekonomiczno-prawniczymi czy dziennikarsko-prawniczymi.
Które są najciekawsze? Które przysposobią do studiowania na wymarzonym kierunku?
Gliwickie Liceum nr 1, przy ulicy Zimnej Wody, proponuje absolutną nowość –
klasę dwujęzyczną, mającą na celu przygotowanie do międzynarodowej matury.
W programie klasy pre-IB, pierwszy rok poświęcony jest przystosowaniu uczniów do dwuletniego programu Międzynarodowej Matury (Diploma Programme). W drugiej klasie liceum, bo wtedy rozpoczyna się realizacja tego programu, uczeń dokonuje wyboru sześciu przedmiotów (m.in. geografia, historia, fizyka, chemia), które nauczane będą, częściowo lub w całości, w języku angielskim.
Oprócz tego, licealista w planie zajęć będzie miał sześć godzin języka angielskiego, w tym dwie z native speakerem, co z pewnością pomoże w skutecznym zdaniu międzynarodowej matury, której popularność w Polsce wzrasta z każdym rokiem.
Co z tymi, którym nie przypadnie do gustu ten innowacyjny jak na nasze warunki, sposób nauczania?
Dla tych uczniów istnieje możliwość przeniesienia się do innej klasy po pierwszym roku. Pozostaje oczywiście kwestia różnic programowych, ale to nie powinno stanowić problemu ? twierdzi dyrektor LO nr 1, Adam Sarkowicz.
Redagowanie gazetki i nagrywanie serwisów informacyjnych ? to tylko część oferty edukacyjnej dla uczniów, którzy zdecydują się na Liceum nr 4. Mieszcząca się przy ulicy Kozielskiej, szkoła kusi kolejnymi atrakcjami ? wyjazdami do teatrów czy spotkaniami z osobistościami regionu. Humanistów czekają też praktyczne obowiązki np. obsługa szkolnych akademii i wieczorków poetyckich. Przedmioty nauczane w trybie rozszerzonym to język polski, angielski i historia. Wszystko to w klasie dziennikarsko-prawniczej. Po ukończeniu liceum, absolwenci mogą kontynuować naukę na takich kierunkach jak: prawo, politologia, dziennikarstwo, filologia polska czy teatrologia.
Dla pragnących rozwijać swoje artystyczne pasje dobrym wyborem będzie Liceum nr 3 przy ulicy Gierymskiego. Szkoła, która ma w swojej ofercie profil teatralno-plastyczny, na przestrzeni lat wyszkoliła wielu laureatów konkursów plastycznych (ogólnopolskich i międzynarodowych). Jeśli ktoś zamierza się starać o przyjęcie do klasy teatralnej, powinien spodziewać się nie lada atrakcji.
Spotkania z ludźmi związanymi z teatrem, zwiedzanie zabytków, udział w wernisażach czy obsługa pakietu graficznego Corel Draw
– to tylko niektóre z bonusów czekających na przyszłych artystów, którzy wybiorą ?trójkę?.
Wielbicielom ?królowej nauk?, a więc matematyki, na pewno spodoba się w Liceum nr 5. Klasa 1B, o profilu politechnicznym, to doskonałe preludium przed studiami wyższymi. ?Piątka? otwiera wiele możliwości swoim licealistom ? m.in. (od drugiej klasy liceum) opcja nauki poszczególnych przedmiotów na Politechnice Śląskiej (m.in. na Wydziale Matematyczno-Fizycznym). Dodatkowo, projektowanie stron internetowych, rzetelne przygotowanie do olimpiad przedmiotowych i praca z systemami operacyjnymi ? ścisłowcy będą mieć w ?piątce? swoje Eldorado.
Dla marzących o pomocy innym albo po prostu dla fanów ?Na dobre i na złe? i ?Chirurgów?, drzwi do Liceum nr 3 stoją otworem.
Opatrywanie ciała, podstawy ratownictwa oraz obsługa defibrylatora ? to wszystko na profilu biomedycznym z elementami ratownictwa medycznego.
Na lekcjach W-F, uczniowie ?trójki? zostaną gruntownie przygotowani do zdania egzaminów sprawnościowych wymaganych w służbach mundurowych. Po ukończeniu tego profilu swoją pasję mogą kontynuować na takich kierunkach jak: medycyna, farmacja, fizjoterapia oraz starać się o przyjęcie do szkoły wojskowej lub pożarniczej.
To tylko niektóre z niestandardowych profili, od września czekających na licealistów. Wachlarz ofert edukacyjnych jest o wiele dłuższy, każdy z pewnością znajdzie coś w sam raz dla siebie. Z punktu widzenia rodziców, moda na wyszukane specjalizacje jest zjawiskiem jak najbardziej korzystnym – szkoły średnie starając się być konkurencyjne, podwyższają swój poziom nauczania, a interesujące lekcje i zajęcia pozalekcyjne skutecznie redukują liczbę wagarowiczów.
Najnowsze komentarze