Koniec problemów z budową nowej stacji pogotowia ratunkowego przy ul. Konarskiego.
Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe może już ruszać z inwestycją.
Stacja miała być gotowa jesienią. Niestety, już na początku roku stało się jasne, że dotrzymanie tego terminu jest nierealne. I to z kilku powodów. Po pierwsze, ze względu na protesty, inwestor musiał dwukrotnie ogłaszać przetarg na wykonanie dokumentacji. Należało również załatwić sprawy formalne związane z zapewnieniem dojazdu do pogotowia od strony ulicy Jagiellońskiej. W międzyczasie zmieniła się również koncepcja stacji. Zrezygnowano z systemu modułowego, gdyż inwestor stwierdził, że w polskich warunkach może on nie zdać egzaminu.
Na szczęście, dzisiaj WPR wszystkie te problemy ma za sobą i może przystąpić do realizacji inwestycji.
Inwestor ma już pozwolenie na rozbiórkę budynków na działce przy ul. Konarskiego 26, oraz pozwolenie na budowę stacji pogotowia w Gliwicach. Obecnie rozstrzygany jest przetarg na wykonawcę inwestycji. Podpisanie umowy powinno nastąpić na przełomie października i listopada (jeżeli oczywiście nie wpłyną odwołania od wyniku przetargu). W tym czasie wykonawcy zostanie przekazany plac budowy i będzie mógł on przystąpić do prac budowlanych.
Kiedy nowa stacja będzie gotowa?
Jak informuje WPR, planowany termin zakończenia projektu będzie znany dopiero po rozstrzygnięciu przetargu.
Nową stację zaplanowano jako obiekt nowoczesny, spełniający wszystkie wymogi stawiane tego typu placówkom. Będzie posiadał wszystkie instalacje łącznie z klimatyzacją, siecią komputerową, urządzeniami do łączności radiowej, a także sieć solarów wspomagających ogrzewanie wody. Działalność stacji będzie przez całą dobę monitorowana.
Atutem nowego pogotowia jest jego lokalizacja ? przy zbiegu ulic Konarskiego i Jagiellońskiej, a w przyszłości z bezpośrednim wjazdem na DTŚ. Dzięki temu stacja będzie bardzo dobrze skomunikowana ze wszystkimi dzielnicami miasta, a ratownicy szybko i sprawnie dotrą do poszkodowanych.
Stacja będzie także wyposażona w zaplecze ambulatoryjno-lekarskie do obsługi mieszkańców w godzinach nocnych i dniach świątecznych.
Dzięki zapleczu socjalnemu poprawi się komfort pracy załóg karetek. Obiekt dysponować będzie również zapleczem garażowo-technicznym dla sześciu karetek
Przeniesienie pogotowia ratunkowego jest sprawą bardzo naglącą. Dotychczasowa siedziba przy ul. Zygmunta Starego ma same mankamenty. Fatalny stan techniczny ? uszkodzone stropy, odpadające tynki, wilgoć. Wnętrze budynku nie jest w stanie zapewnić komfortu pracy personelowi, ani odpowiednich warunków pacjentom. Zbyt mały plac parkingowy ? 6 karetek mieści się na nim z trudem, nie daje możliwości manewru.
Remont placówki, ze względu na gigantyczne koszty, nie wchodził w rachubę.
W poszukiwania nowej siedziby pod uwagę brano kilka lokalizacji. Ostatecznie wybrano ul. Jagiellońską. Z kilku względów teren po Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 1 uznano za najlepszy.
Nowa stacja pogotowia powstanie w technologii tradycyjnej. Projekt przygotowany przez firmę AB- Projekt z Tychów zakłada, że będzie to parterowy budynek, z elewacją utrzymaną w szaro-brązowej kolorystyce.
To nowoczesna konstrukcja ze szkła, drewna i stali. Cechą charakterystyczną będą dwa elementy zadaszenia w kształcie wsporników, łączące parking z budynkiem.
Gliwicka stacja pogotowia ratunkowego należy do największych w regionie. Oprócz Gliwic obsługuje również Knurów, Pyskowice oraz Czerwionkę-Leszczyny. Dysponuje 8 ambulansami systemowymi. Zatrudnia 132 pracowników, a w ciągu miesiąca wykonuje ponad 2000 wyjazdów.
Najnowsze komentarze