Wystarczy się rozejrzeć i w naszym otoczeniu na pewno znajdzie się ktoś, kto ma predyspozycje, aby zostać radnym.
Decyzja nie jest łatwa, bo żeby dostać się do rady miejskiej lub rady powiatu trzeba się napracować. Postaramy się podpowiedzieć co zrobić, aby wystartować.
Zgodnie z prawem w gminach do 200 tys. mieszkańców (Gliwice) w radzie miejskiej może zasiąść 25 radnych.
Kto może kandydować na radnego?
Samorządowe ustawy wyborcze przyjmują jako podstawową zasadę, że prawo wybieralności (bierne prawo wyborcze) przysługuje osobom mającym prawo wybierania w danych wyborach (czynne prawo wyborcze). Według przepisów Ordynacji wyborczej, prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) do danej rady ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale zamieszkuje na obszarze działania tej rady.
Nie mają prawa wybierania osoby: pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądowym; pozbawione praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu; ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądowym. W bezpośrednich wyborach na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta przyjęto w odniesieniu do czynnego prawa wyborczego analogiczne rozwiązanie.
Co to jest komitet wyborczy?
Komitet wyborczy – obok oczywiście samych kandydatów – jest najważniejszym podmiotem w całym procesie wyborczym. To on zgłasza kandydatów oraz prowadzi ich kampanię.
Niestety, 4 października minął termin zgłaszania komitetów. Jednak dopiero 22 października upływa termin zgłaszania list kandydatów przez komitety wyborcze.
Jeśli chcesz startować nawiąż kontakt z którymś z komitetów i postaraj się o miejsce na liście. Prawo zgłaszania kandydatów na radnych przysługuje wyłącznie komitetom wyborczym.
Chcę zostać prezydentem
Podobnie jak w przypadku kandydatów na radnych, do zgłaszania kandydatów na wójta, burmistrza i prezydenta miasta uprawnione są wyłącznie komitety wyborcze. Istotne ograniczenie polegaj jednak na tym, że prawo zgłoszenia ma wyłącznie komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie.
Kandydat na prezydenta miasta, w mieście takim jak Gliwice, musi również uzyskać podpisy poparcia wyborców.
Ich liczba zależy od liczby mieszkańców gminy, w Gliwicach kandydat musi uzbierać 3 tysiące podpisów.
Jak uczciwie prowadzić kampanię?
Po pierwsze, nie możesz agitować w szkołach podstawowych i gimnazjach, na terenie urzędów administracji rządowej i administracji samorządu terytorialnego oraz sądów, na terenie zakładów pracy w sposób i w formach zakłócających ich normalne funkcjonowanie, na terenie jednostek wojskowych i innych jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz oddziałów obrony cywilnej, a także skoszarowanych jednostek podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.
Podczas kampanii wyborczej nie można organizować loterii fantowych, innego rodzaju gier losowych oraz konkursów, w których wygranymi są nagrody pieniężne lub przedmioty o wartości wyższej niż wartość przedmiotów zwyczajowo używanych w celach reklamowych lub promocyjnych.
Słupy, ściany i latarnie
Po każdych wyborach prawdziwym koszmarem są resztki po plakatach na ścianach. Warto wspomnieć, że materiały wyborcze przygotowywane przez komitety powinny zawierać wyraźne oznaczenie, od kogo pochodzą. Na ścianach budynków, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych można umieszczać plakaty i hasła wyborcze wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości.
Plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia kampanii wyborczej pełnomocnicy wyborczy komitetów wyborczych obowiązani są usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów.
Oprócz plakatów i ulotek można zainwestować w billboardy, przyczepy z wizerunkami kandydatów, reklamy w prasie, telewizji i internecie.
Za ile?
Rozliczenia finansowe związane z prowadzeniem kampanii wyborczej to materia poddana szczególnie rozbudowanej regulacji Ordynacji wyborczej i ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Przede wszystkim, ustawy wyborcze zobowiązują do powołania specjalnej osoby odpowiedzialnej za finanse komitetów wyborczych ? pełnomocnika finansowego komitetu.
Skąd wziąć pieniądze?
Dopuszczalne źródła finansowania są różne ? w zależności od tego, który podmiot tworzy komitet. Środki finansowe przekazywane komitetowi wyborczemu partii politycznej mogą pochodzić wyłącznie z funduszu wyborczego tej partii, tworzonego na podstawie przepisów ustawy o partiach politycznych. Z kolei środki finansowe komitetu wyborczego organizacji i komitetu wyborczego wyborców mogą pochodzić wyłącznie z wpłat obywateli polskich mających miejsce stałego zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz kredytów bankowych zaciąganych na cele związane z wyborami.
Łączna suma wpłat od osoby fizycznej na rzecz komitetu wyborczego nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Co niezwykle istotne, zabronione jest przeprowadzanie przez komitet wyborczy zbiórek publicznych.
Ile mogę wydać?
W wyborach do rad gmin i powiatów limit wydatków ustala się mnożąc ustawowo określoną kwotę przypadającą na jeden mandat radnego przez liczbę mandatów przypadających na okręg lub okręgi, w których komitet wyborczy zarejestrował kandydatów.
Kwota przypadająca na jeden mandat radnego nie jest jednolita.
Różni się w odniesieniu do każdej rady. W Gliwicach i Powiecie Gliwickim wynosi:
– w wyborach do rady powiatu – 2 000 złotych;
– w wyborach do rady miasta w miastach na prawach powiatu – 3 000 złotych;
Kalendarz wyborczy
22 października – Upływa termin zgłaszania list kandydatów przez Komitety Wyborcze
11 listopada – Upływa termin na składanie wniosków o głosowanie przez pełnomocnika (przysługuje osobom niepełnosprawnym oraz wyborcom powyżej 75. roku życia)
19 listopada – Upływa termin dopisywania się do rejestru wyborców. Do rejestru wyborców można się zapisać w każdej chwili, ale należy zrobić to jak najszybciej, aby długotrwałe rozpatrywanie wniosku nie pozbawiło nas możliwości głosowania w miejscu swojego zamieszkania
21 listopada – Wybory samorządowe 2010 lokale wyborcze czynne w godzinach 8-22
Gliwice podzielone zostały na okręgi wyborcze. Na stronie Urzędu Miasta sprawdzisz jak wyglądają ? link
(flu)
na podstawie: www.maszglos.pl
Najnowsze komentarze