Już dzisiaj wybieramy prezydenta, radnych miejskich i radnych do sejmiku wojewódzkiego.
Na oddanie głosu w jednym ze 114 lokali wyborczych mamy czas do godziny 22.00.
Co warto wiedzieć?
———————————————–
Pierwsza tura wyborów samorządowych odbywa się w niedzielę, 21 listopada. Ewentualna druga tura – 5 grudnia. Gliwice zostały podzielone na 4 okręgi wyborcze. Prezydentem Gliwic chce zostać 5 kandydatów, a w nowej Radzie Miejskiej zasiądzie 25 radnych.
O 25 mandatów rajców ubiegają się 284 osoby.
Najwięcej, bo aż 82 w Okręgu nr 4, który obejmuje osiedla: Bojków, Brzezinka, Ostropa, Sikornik, Trynek, Wilcze Gardło, rejon Starych Gliwic, Wójtowej Wsi oraz ulic: Dolnej Wsi, Mickiewicza i Słowackiego. W tym okręgu wybierzemy 7 radnych.
W Okręgu nr 1, obejmującym osiedla: Czechowice, Kopernik, Łabędy oraz rejon ulic: Chemicznej, Generała Andersa, Góry Chełmskiej, Jasnogórskiej, Orlickiego, Sowińskiego i Śliwki do zdobycia jest 6 mandatów.
Aż 7 radnych wybranych zostanie w Okręgu nr 2, w skład którego wchodzą osiedla: Obrońców Pokoju, Millenium, Żerniki, Powstańców Śląskich, Rynek, Szobiszowice, Zatorze oraz ulice: Dubois, Kościuszki, Zwycięstwa i Zygmunta Starego.
Okręg nr 3, czyli osiedla Ligota Zabrska, Sośnica oraz rejon ulic: Akademickiej, Chorzowskiej, Częstochowskiej, Kujawskiej, Robotniczej i Wrocławskiej reprezentować będzie 5 radnych.
Do sejmiku wojewódzkiego kandydatów wystawiło 17 komitetów.
———————————————–
Gdzie głosujemy?
Na terenie Gliwic działa 114 obwodowych komisji wyborczych. Głosowanie w lokalach rozpoczęło się o godzinie 8.00 a zakończy o 22.00.
Dla osób przebywających w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych zostały przygotowane specjalne obwody głosowania. Osoby niepełnosprawne oraz wyborcy powyżej 75. roku życia mają możliwość zagłosowania poprzez pełnomocnika.
———————————————–
Jak głosujemy?
W wyborach na prezydenta miasta można oddać głos tylko na jednego kandydata, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony, obok jego nazwiska. Prezydentem zostanie kandydat, który otrzyma największe poparcie. Jeśli w pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyska minimum 50 proc., to po dwóch tygodniach (w tym przypadku 5 grudnia) zorganizowana zostanie druga tura, do której przejdą dwaj kandydaci z największą liczbą głosów.
W gminach powyżej 20 tys. mieszkańców, mandaty radnych dzieli się na zasadzie proporcjonalności, czyli wyborca oddaje głos na daną listę. Aby głos był ważny można postawić tylko jeden krzyżyk przy nazwisku wybranego kandydata.
Wybory do sejmiku województwa są przeprowadzane na zasadach analogicznych do wyborów w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców. Wyborca głosuje tylko na określoną listę, stawiając znak „x” obok nazwiska jednego z kandydatów i wskazując tym jego pierwszeństwo do mandatu.
Pamiętać należy, że istnieje też próg wyborczy, który oznacza, że jeśli lista nie zdobędzie pięciu procent głosów, nie będzie brana pod uwagę przy podziale mandatów. (nd)
Najnowsze komentarze