Śląskie miasta włączają się w akcję ?Godzina dla ziemi? i 28 marca o godz. 20.30 wygaszą oświetlenie w najważniejszych budynkach miejskich. Gotowość uczestnictwa w przedsięwzięciu zadeklarowały już Częstochowa i Katowice. Przyłączyć chcą się także Gliwice.
Pomysł koordynuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Organizowana już po raz trzeci, ?Godzina dla Ziemi?, ma być wyrazem poparcia dla walki z nadmierną emisją dwutlenku węgla i globalnym ociepleniem klimatu.
Już w tej chwili swój udział w akcji potwierdziło ponad 240 miast z całego świata. 28 marca w ciemności pogrążą się najbardziej znane budynki i konstrukcje: opera w Sydney, Koloseum w Rzymie, most Golden Gate w San Francisco, najwyższy hotel świata Burj Dubaiin w Dubaju. Zgaśnie także oświetlenie duńskiego zamku Kronborg oraz wodospadu Niagara.
W tym roku także w Polsce akcja przeprowadzona będzie na szeroką skalę. Do Warszawy i Poznania, które jako pierwsze zgasiły światła w ubiegłym roku, przyłączy się co najmniej 19 kolejnych miast.
Zgasną m.in. Pałac Kultury i Nauki i Pałac Prezydencki w Warszawie, Teatr Wielki i Ratusz w Poznaniu, Wawel i Kopiec Kościuszki w Krakowie, Dwór Artusa i Zamek Krzyżacki w Toruniu.
Swój udział w tegorocznej akcji zadeklarowały także miasta Górnego Śląska ? Katowice i Częstochowa. Jest duża szansa, że na apel odpowiedzą także Gliwice.
– Bardzo chętnie przyłączymy się do tej akcji. Musimy się teraz tylko zastanowić, który z budynków można by wygasić, nie powodując paraliżu miasta lub utrudnień dla mieszkańców. Wstępnie rozważamy wyłączenie świateł Ratusza ? mówi Maja Lamorska z Wydziału Kultury i Promocji Miasta Urzędu Miejskiego.
Do akcji włączają się nie tylko miasta, ale także firmy i instytucje. Sklepy IKEA i banki Millenium zgaszą wszystkie neony ze swoim logo, a dodatkowo, na kilka tygodni przed 28 marca będą informować swoich klientów o prowadzonej akcji. W ?Godzinie dla Ziemi? biorą udział jednak przede wszystkim osoby prywatne. Organizatorzy akcji szacują, że w tym roku światło może zgasić nawet miliard osób.
.
Czy akcja może liczyć na poparcie władz Gliwic? – Jeśli tylko otrzymamy zaproszenie od organizatora, na pewno to rozważymy – usłyszeliśmy w redakcji.
Dziennikarka Informatora dzwoni więc do WWF. – Oczywiście, natychmiast wyślemy Gliwicom takie zaproszenie – deklaruje Agnieszka Sznyk reprezentująca organizację.
Dzień później zaproszenie dociera i wszystko wskazuje na to, że Gliwice znajdą się na liście miast uczestniczących w ,,Godzinie dla Ziemi”.
.
Jak tłumaczy Agnieszka Sznyk z WWF Polska ? ?Godzina dla Ziemi? ma być gestem poparcia dla walki z zachodzącymi zmianami klimatu. Ten gest powinni zauważyć politycy i zacząć tym zmianom przeciwdziałać. Po za tym, chcemy pokazać, że każdy z nas może aktywnie zapobiegać ociepleniu klimatu ? wystarczy wyłączyć niepotrzebne oświetlenie.
Organizatorzy zachęcają, by osoby chcące wziąć udział w akcji, rejestrowały się na specjalnej stronie internetowej: www.wwf.pl/godzinadlaziemi i 28 marca o godz. 20.30, na godzinę, wyłączyły światło w swoim mieszkaniu. Będzie to najgłośniejszy apel do polityków w obronie naszej planety!
Najnowsze komentarze