GLIWICE. Prezydent Gliwic na spotkaniu z szefami niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej dał do zrozumienia, że przychodnie działające w budynkach i lokalach miejskich nie mogą dłużej płacić tak niskich czynszów. Zniżki czynszowe powinny być zgodne ze zmienionymi po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej warunkami prawnymi.
Chodzi o około trzydzieści przychodni, które powstały w wyniku prywatyzacji dawnych zakładów publicznych, na co kilka lat temu pozwoliła reforma systemu opieki zdrowotnej. Jeden Miejski Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego rozbity został na wiele mniejszych, niepublicznych jednostek organizacyjnych. Ich założycielami byli pracownicy poszczególnych placówek, a władze miejskie zaoferowały im pomoc na starcie.
Spółki rozpoczęły działalność w tych samych miejskich obiektach, co dawne przychodnie, i mogły korzystać z preferencyjnych czynszów w wysokości 1 zł/m2 powierzchni rocznie ? to miało im ułatwić samodzielną egzystencję.
Prezydent Gliwic zadeklarował podczas spotkania w Urzędzie Miejskim, że nadal chce wspierać przychodnie, ale zniżki czynszowe powinny być zgodne ze zmienionymi po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej warunkami prawnymi.
Zgodne z unijnymi warunkami prawnymi, czyli jakie? Czynsze powinny być wyznaczone w przedziale od 15 do 30 zł/m2 miesięcznie. Zdaniem Urzędu Miejskiego kwota ta może oscylować nieco niżej ? w pobliżu 11 zł/m2. Od niej mogłyby być naliczane bonifikaty, w 2009 roku obniżka ta wyniosłaby 60%, a z każdym kolejnym rokiem ulegałaby zmniejszeniu o 10%.
Najnowsze komentarze