GLIWICE. Przestronne sale dydaktyczne, nowoczesne wyposażenie i najnowsze zdobycze techniki ? wszystko do dyspozycji studentów najmłodszej gliwickiej uczelni. Po ponad 3 latach oczekiwania Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości przeniosła się do nowej siedziby.
Jak poinformował Tadeusz Grabowiecki, rektor GWSP, opóźnienia wynikały praktycznie wyłącznie z winy firmy Avax wykonującej prace rewitalizacyjne budynków dawnej kopalni Gliwice oraz czynników zewnętrznych.
Jednak warto było czekać. W kompleksie Nowe Gliwice przy ul. Bojkowskiej uczelnia zajmuje jeden z najładniejszych budynków – dawną cechownię z charakterystyczną wieżą.
Zgodnie z planami, docelowo na potrzeby Uczelni przewidziano 3 budynki, jednak ze względu na fakt, iż obecnie kształci się w niej ok. 1000 studentów, GWSP zajęła jedynie część obiektu. Dla studentów zaocznych przygotowano sale w budynku nr 2, gdzie mieści się Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych.
W miarę rozwoju, który – jak zaznaczył rektor, następuje w bardzo dobrym tempie ? co roku przybywa bowiem 60-80 proc studentów – szkoła zajmie cały budynek.
Do tego czasu niewykorzystana część budynku zostanie przeznaczona pod wynajem dla innych użytkowników – ale również związanych z edukacją.
Uczelnia stale rozszerza swoją ofertę edukacyjną. Obecnie stara się o utworzenie studiów II stopnia czyli magisterskich, na kierunku ekonomia. Jeżeli uda się załatwić wszystkie formalności i będzie odpowiednie zainteresowanie, to pierwsi studenci będą mogli rozpocząć studia nawet za 1,5 roku. Duże zainteresowanie studiami magisterskimi dotyczy również pedagogiki.
W tym przypadku uczelnia także planuje kontynuowanie kształcenia.
Najbliższe plany to uruchomienie kierunku filologia, z dwoma specjalnościami: angielski język biznesu oraz rosyjski język biznesu.
– Mamy nadzieję że uda nam się wystartować już w nowym roku akademickim ? mówi rektor Grabowiecki.
Kompleks Nowe Gliwice został zrealizowany przy wykorzystaniu środków pomocowych z UE. W jego skład wchodzą 4 obiekty. Rewitalizacja poprzemysłowych obiektów kopalni Gliwice kosztowała ponad 14 mln euro, z czego 9,5 mln stanowiła unijna dotacja, resztę dołożyło miasto.
Administratorem kompleksu Nowe Gliwice oraz założycielem Uczelni jest Agencja Rozwoju Lokalnego.
W ciągu 2 lat od uruchomienia, zadaniem GWSP jest osiągnięcie liczby 2350 studentów (obecnie kształci się ich 1000 oraz 300 w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych).
W tym samym czasie w Nowych Gliwicach powinno znaleźć zatrudnienie ok. 1500 osób (w tej chwili pracuje tam 400 osób). Dodatkowo na działkach znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie powinno zainwestować od 20 do 50 firm. Ta faza przedsięwzięcia ma ruszyć na wiosnę tego roku.
Nina Drzewiecka
Najnowsze komentarze