GLIWICE. W ramach przygotowań do obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej miasto modernizuje gliwicką Radiostację.
Na ten cel przeznaczono ponad 7 milionów złotych. Władze samorządowe liczą, że na uroczystości przyjedzie premier Tusk.
.
Prace wokół radiostacji
Teren wokół radiostacji to od pewnego czasu plac budowy. Na uporządkowanym już terenie (zlikwidowano m.in. kompleks ogródków działkowych przylegających do wieży) prace idą pełną parą – zmiany będą duże, a czasu pozostało niewiele.
.
Do tej pory na obiekcie wykonano makroniwelację terenu, fundamenty pod fontanny i pod ogrodzenie szklane przy wieży, kanalizację deszczową oraz przyłącze wodociągowe. Obecnie trwają prace przy układaniu kabli pod oświetlenie terenu i wieży oraz budowany jest fundament pod ogrodzenie stalowe całego terenu ? informuje Iwona Kokowicz, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych, instytucji która podjęła się zadania zagospodarowania tego terenu.
.
– Na najbliższy czas planowana jest natomiast budowa alejek i placów oraz montaż instalacji do nawadniania terenu. Wykonana zostanie również kamienna okładzina cokołu przy ogrodzeniu szklanym i roboty murarskie przy ogrodzeniu zewnętrznym ? dodaje Iwona Kokowicz.
Przez lata zaniedbywana, obrośnięta chaszczami gliwicka radiostacja ma być teraz prawdziwą wizytówką miasta. I choć miejsce to nosi w sobie mroczną historię jest jednym z najbardziej znanych symboli Gliwic. Poza tym ponad 110- metrowa wieża to unikatowy zabytek techniki na skalę europejską.
.
,,Dzień Światła dla Pokoju?
Wśród wielu polskich miast przygotowujących się do obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej są również Gliwice.
Wieczorem 30 sierpnia na terenie radiostacji odbędzie się plenerowe widowisko artystyczne, którego punktem kulminacyjnym będzie wykonanie kompozycji Wojciecha Kilara ?Missa Pro Pace? (,,Msza dla pokoju?). Dla podkreślenia rangi uroczystości, projekt przewiduje polsko-niemiecką obsadę solistów. Uroczystości przebiegać będą pod hasłem ,,Dzień Światła dla Pokoju?.
.
– ,,30 sierpnia 2009 r. – pod wieżą Radiostacji Gliwickiej chcemy zorganizować uroczystość niosącą przesłanie pokoju i pojednania. Oczywistym jest, że upamiętnianie hitlerowskiej prowokacji byłoby nieporozumieniem. Jednak nawiązanie do tego faktu, który posłużył Hitlerowi za propagandowy atut potwierdzający agresywne plany Rzeczpospolitej w stosunku do III Rzeszy i miał być usprawiedliwieniem napaści na Polskę, skłania do refleksji. Teraz to miejsce ma być symbolem pokoju i pojednania – miejscem światła. Ostrzeżeniem przed wszelkiego rodzaju totalitaryzmami. Ma mówić: pamiętajmy co się tu wydarzyło, chciejmy wyciągać wnioski i patrzeć w przyszłość, tak aby budować w pokoju wspólny europejski dom? ? informują urzędnicy koordynujący projekt.
.
Miasto liczy, że ,,Dzień Światła dla Pokoju? będzie dużym wydarzeniem kulturalnym. Jeśli wszystko poszłoby po myśli magistratu, w uroczystościach wzięliby udział włodarze miast partnerskich, przede wszystkim Botropp i Dessau. Miasto chce zaprosić na to wydarzenie także ambasadora Niemiec i premiera Donalda Tuska.
.
Zmiany będą duże
Okolice radiostacji mają stać się miejscem idealnym do odpoczynku, spotkań i spacerów. Przewidziano aleje spacerowe, które doprowadzą zwiedzających aż do masztu radiostacji. Dużą atrakcją będą dwie symetryczne fontanny ze stabilną taflą wody, wokół których będą siedziska.
Wieża ogrodzona zostanie wysokim na 2,5 metra szklanym ogrodzeniem. Zarówno maszt jak i cały teren radiostacji rozjaśni sztuczne światło kilkunastu tysięcy białych diod. System oświetlenia ma się opierać na technologii LED. Wprowadzone będą również elementy małej architektury m.in. ławki, donice z drzewami i siedziska wokół a także pergole z pnączami.
Place i alejki spacerowe będą wykonane z płyt i kostek granitowych. Po dwóch stronach głównej alei staną dwa duże place zielone w formie regularnych rabat z roślinnością niską. Wzdłuż alejek zaplanowano nasadzenie kompozycji z różnych roślin iglastych i liściastych. Cały teren zyska nowe stalowe ogrodzenie z czterema bramami zamykanymi automatycznie i dwoma furtkami. Na noc teren będzie zamykany.
Koszt prac wyniesie 7,3 mln zł. Całość finansowana jest z budżetu miejskiego. Zakończenie budowy zaplanowano na 31 lipca.
.
Gliwicka prowokacja
.
31 sierpnia
Katarzyna Kowal
Najnowsze komentarze