GLIWICE. Filologia to nowy kierunek studiów, który zostanie utworzony na Politechnice Śląskiej!
Uczelnia, kształcąca do tej pory tylko tzw. umysły ścisłe, otworzy swoje podwoje dla humanistów.
Filologię na Politechnice studiować będzie można już od przyszłego roku akademickiego ? taką uchwałę podjął Senat Politechniki Śląskiej. Kierunek będzie obejmować studia I stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Senat zastrzegł przy tym, że warunkiem uruchomienia studiów jest utworzenie na uczelni do dnia 1 lipca 2010 r. jednostki organizacyjnej o nazwie Kolegium Języków Obcych.
Po 6 semestrach nauki mury uczelni opuszczą angliści, romaniści i italianiści z tytułem licencjata. Dodatkowo, do wyboru będą mieli dwie specjalizacje: nauczycielską i tłumaczeniową.
Zgodnie z założeniem, absolwent filologii będzie się bardzo dobrze orientował w literaturze, kulturze, historii wybranego obszaru językowego, pozna strukturę oraz historię wybranego przez siebie języka. Oprócz znajomości języka swojej specjalności, studenci nabędą również kompetencję komunikacyjną w drugim, wybranym języku obcym.
W przypadku specjalizacji nauczycielskiej, student nabywa umiejętności i uprawnienia do uczenia dwóch języków obcych.
W przypadku specjalizacji tłumaczeniowej, student nabywa umiejętność przekładu pisemnego i ustnego, również tekstów specjalistycznych: technicznych, ekonomicznych, prawniczych, finansowych.
Programy studiów obejmują praktyczną naukę dwóch języków obcych oraz łacinę, historię literatury, historię i kulturę danego obszaru językowego, zajęcia teoretyczno-literackie, językoznawstwo teoretyczne i stosowane, gramatykę opisową języka kierunkowego, informatykę, nowe technologie w komunikacji, wiedzę o tekście, emisję głosu, teorię i praktykę komunikacji.
Na specjalizacji nauczycielskiej dodatkowo: psychologię, pedagogikę, nauczanie wczesnoszkolne i nauczanie dorosłych, dydaktykę dwóch języków obcych, prawo oświatowe.
Na specjalizacji tłumaczeniowej również: przekład pisemny i ustny, specjalistyczny, podstawy zarządzania, mikro i makroekonomii.
Programy nauczania przewidują także realizację praktyk zawodowych.
Być może wprowadzenie kierunku filologia rozpocznie nowy rozdział w życiu jednej z najlepszych TECHNICZNYCH uczelni w kraju i przyciągnie inne humanistyczne kierunki.
Katarzyna Kowal
Najnowsze komentarze