Utrata pracy to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka.
Nic dziwnego, że nie wszyscy potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji i sprostać niełatwemu zadaniu, jakim jest znalezienie nowego, satysfakcjonującego zajęcia.
Jak napisać profesjonalne CV, jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej, gdzie i jak szukać pracy? Nie wszyscy z ponad 8 tysięcy osób bezrobotnych zarejestrowanych w gliwickim Urzędzie Pracy potrafią samodzielnie odpowiedzieć na te pytania. Nie wszyscy potrafią również poradzić sobie ze stresem, jaki towarzyszy szukaniu nowego zajęcia i niejednokrotnie wieloma porażkami, które czekają ,,po drodze?.
Dlatego też każdego miesiąca kolejna grupa osób decyduje się na wstąpienie do Klubu Pracy.
Klub Pracy to propozycja PUP-u godna uwagi. Główne zajęcia, które są tam organizowane to 3-tygodniowe szkolenia z zakresu umiejętności poszukiwania pracy.
– Pokazujemy osobom bezrobotnym jak efektywnie poszukiwać pracy, czyli jak pisać dokumenty aplikacyjne, jak się zaprezentować przed pracodawcą, jak odpowiadać na trudne pytania w czasie rozmowy kwalifikacyjnej – informuje Julia Sztyk, Lider Klubu Pracy. – Zajęcia prowadzone są przede wszystkim w formie warsztatów, łączą wiedzę teoretyczną z zajęciami praktycznymi. Teorię wykładamy w postaci prezentacji multimedialnych ? są ciekawsze, z zajęć praktycznych przeprowadzamy np. symulacje rozmów kwalifikacyjnych.
Uczestnicy próbują zaprezentować się przed przyszłym pracodawcą, a całość nagrana kamerą pozwala im zobaczyć, jak zachowują się pod wpływem stresu i jak prezentują się podczas rozmowy.
Niektórzy nie zapisują się bowiem do Klubu żeby nauczyć się pisać CV – rozmowa, dobra rada czy po prostu chwila poświęconej uwagi to dla niektórych większa pomoc.
? Trzeba podkreślić, że zajęcia rzeczywiście uświadamiają osobom, że ciekawa i fascynująca praca często jest na wyciągnięcie ręki. Poza tym powodują również, że poczucie pewności niektórych osób bardzo wzrasta ? mówi Joanna Czaja, doradca zawodowy.
– Pełnimy więc również rolę grupy wsparcia. Niekiedy osoby, które się do nas zgłaszają mają problemy z pewnością siebie czy asertywnością. Często, dzięki szkoleniu, uczestnicy odzyskują tak ważną wiarę we własne możliwości ? przekonuje Julia Sztyk.
Na wsparcie i pomoc liczyć mogła Mirosława Duś-Brzenczek.
O tym, że pani Mirosława znalazła się w trudnej sytuacji zadecydował los. Kobieta uległa wypadkowi i po 10 latach pracy musiała zrezygnować z dotychczasowego stanowiska.
Orzeczenie o niepełnosprawności dodatkowo utrudnia znalezienie nowego zatrudnienia. – Znalazłam się w bardzo trudnej sytuacji. W Klubie Pracy otrzymałam jednak wielkie wsparcie psychiczne i nauczyłam się wielu pożytecznych rzeczy. Spotkania z ciekawymi ludźmi, zajęcia z kreacji własnego wizerunku, tworzenie profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych, a także zwykła, życzliwa rozmowa, gdy człowiek się załamuje ? wylicza pani Mirosława.
Kluby Pracy, pomimo tego, że funkcjonują od dość dawna, nie do końca są znane osobom bezrobotnym. Ludzie często nie wiedzą po co powstały i jaką pomoc mogą tam uzyskać.
Sytuacja zmienia się jednak na lepsze i coraz więcej osób szuka pomocy w Klubach i korzysta z porad osób wykwalifikowanych.
– Czy szkolenie w Klubie Pracy pomaga naszym klientom? ? zastanawia się Julia Sztyk. – Od zeszłego roku, od kiedy gliwicki Klub zaczął intensywniej działać, przeszkoliliśmy ponad 200 osób. Duża część z nich pozostaje poza ewidencją PUP ze względu na podjęcie zatrudnienia. Pozostałe osoby korzystają z innych form pomocy, np. szkoleń zawodowych, staży, itp. Wiele osób po dłuższym czasie przychodzi do nas i chwali się nową pracą. Tak, umiejętności zdobyte podczas zajęć zdecydowanie pomagają ? twierdzi Julia Sztyk.
Gliwicki Klub Pracy oprócz 3-tygodniowego szkolenia oferuje również 3-dniowe zajęcia aktywizacyjne, udostępnienie informacji i elektronicznej bazy danych z zakresu poszukiwania pracy oraz Otwarty Klub Pracy, z którego pomocy skorzystać mogą osoby niezarejestrowane w urzędzie, poszukujące zatrudnienia. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.
Najnowsze komentarze