Kontrolują sklepy i kioski, wręczają sprzedawcom ulotki a nawet symboliczne mandaty.
Gliwiccy strażnicy miejscy włączyli się do ogólnopolskiej akcji antynikotynowej – STOP 18!
Mundurowi z zespołu patroli szkolnych, którzy wespół z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego włączyli się w ?Ogólnopolski Program Odpowiedzialnej Sprzedaży ? STOP 18!?.
? Celem akcji jest zapobieganie dostępowi młodych ludzi do wyrobów tytoniowych w punktach sprzedaży ? informują pomysłodawcy przedsięwzięcia.
Program ?STOP 18!? został uruchomiony w 1998 roku. Opiera się na współpracy firm i organizacji, które podejmują wspólne inicjatywy promujące przepisy dotyczące m.in. zakazu sprzedaży papierosów osobom niepełnoletnim oraz prawa sprzedawców do żądania dokumentów potwierdzających pełnoletność.
? Młodzież ma łatwy dostęp do wyrobów tytoniowych. Z badań przeprowadzonych przez młodych ankieterów SMG/KRC wynika, że 64% sprzedawców jest gotowych oferować papierosy osobom poniżej 18. roku życia. Jedynie 1/3 badanych zwraca uwagę, czy kupujący posiada dowód osobisty. Warto wiedzieć, że młodzi ludzie sięgają po używki z ciekawości, za namową rówieśników, a bywa także, że powodem jest nuda. Z naszych danych wynika, że 40% uczniów pierwszych klas gimnazjów ma za sobą pierwszy kontakt z papierosem, a 3% młodzieży w wieku 14-15 lat pali nałogowo ? informuje Andrzej Godewski, koordynator Programu ?STOP 18!?.
Potwierdzają to gliwiccy strażnicy miejscy z zespołu patroli szkolnych, którzy na co dzień pracują z młodzieżą. Dlatego postanowili włączyć się w tegoroczną edycję akcji.
Funkcjonariusze przystąpili do działania pod koniec lipca. Chcą sprawdzić około 300 punktów, w których można kupić wyroby tytoniowe.
? Prosimy sprzedawców o wypełnienie specjalnego testu sprawdzającego znajomość zasad handlu papierosami ? mówi Agnieszka Kujawa ze Straży Miejskiej w Gliwicach.
Dla tych, którzy będą wiedzieli m.in., ile trzeba mieć lat, żeby legalnie kupić papierosy, czy sprzedawca ma prawo sprawdzać dokumenty tożsamości, kto może kontrolować punkty handlowe, kogo można ukarać za sprzedaż wyrobów tytoniowych osobom nieletnim, przewidziano ?dyplomy odpowiedzialnego sprzedawcy?. Zaś ci mniej zorientowani w temacie dostaną symboliczny mandat-pocztówkę w wysokości 500 zł. Zgodnie z przepisami właśnie taką grzywną można ukarać osobę, która sprzedała wyroby tytoniowe niepełnoletnim. Dodatkowe 100 zł handlarz zapłaci, jeśli była to sprzedaż papierosów na sztuki! Jeżeli odmówi przyjęcia mandatu, to wniosek o jego ukaranie trafi do sądu, który może nałożyć na sprzedawcę karę w wysokości nawet 5000 złotych.
? Do tej pory sprawdziliśmy około 30 sklepów i kiosków. Wyniki nie są zadowalające. Tylko nieliczni sprzedawcy znają obowiązujące przepisy prawne w zakresie sprzedawania papierosów nieletnim. Nie zawsze wiedzą, że w razie wątpliwości co do wieku klienta mają prawo poprosić o okazanie dokumentu potwierdzającego pełnoletność – tłumaczy Agnieszka Kujawa.
Strażnicy odwiedzając punkty handlowe, zostawiają sprzedawcom materiały informacyjne (ulotki, naklejki).
Dodatkowo szkolą ich w zakresie obowiązujących przepisów oraz asertywnego odmawiania sprzedaży wyrobów tytoniowych. Podpowiadają m.in. jak mówić ?nie? agresywnym czy nietrzeźwym klientom.
Poza tym, przygotowano także programy dla rodziców ?Jak uchronić swoje dziecko przed paleniem??, które po wakacjach trafią do gliwickich szkół. Akcja w naszym mieście potrwa do 10 września. Więcej informacji na temat Programu można znaleźć na stronie internetowej www.stop18.pl
MSI/kk
Najnowsze komentarze