Twoje dziecko wyjeżdża na ferie, a Ty martwisz się czy dojedzie na miejsce całe i zdrowe?
Żeby zaoszczędzić sobie stresu, warto pomyśleć o kontroli autokaru, którym pociecha wybiera się w podróż. Na prośbę rodzica, opiekuna, nauczyciela lub każdej innej osoby, która dba o bezpieczeństwo podróżnych, policja sprawdzi konkretny autokar.
Już za tydzień w woj. śląskim rozpoczynają się ferie zimowe. To czas wzmożonych wyjazdów, a co za tym idzie, wzmożonych kontroli policyjnych. Dzięki temu, że autokary wycieczkowe sprawdzane są coraz częściej, z roku na rok maleje liczba groźnych wypadków z ich udziałem.
Co zrobić, żeby pojazd został poddany kontroli?
– Kontrola autokaru przeprowadzana jest w dniu wyjazdu, prosimy jednak rodziców lub opiekunów, żeby zgłaszali nam ten fakt przynajmniej dzień wcześniej. Wystarczy zadzwonić na numer (32) 33-69-290, zgłoszenia przyjmowane są od godz. 7.30 ? 15.00 ? informuje Marek Słomski z gliwickiej policji.
W Zabrzu natomiast, autokar do kontroli można zgłaszać na numer (32) 277-92-90.
Funkcjonariusze skontrolują stan techniczny pojazdu ? układ kierowniczy, hamulcowy, stan ogumienia, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie autokaru w apteczkę czy gaśnicę.
Podczas kontroli sprawdza się również stan trzeźwości kierowcy oraz to czy jest wypoczęty i posiada odpowiednie uprawnienia do kierowania pojazdem.
Gliwice wypadają dobrze
– Z roku na rok stan pojazdów jest coraz lepszy. W większości są sprawne. To znaczy, nie ma żadnych poważnych usterek, a jeśli się już zdarzą to są to np. niesprawne lampy. Wynika to zapewne z faktu, że osoby organizujące wyjazdy spodziewają się policyjnych kontroli ? tłumaczy Marek Słomski.
Ze statystyk wynika, że podobna sytuacja ma miejsce w całym kraju i z roku na rok jest coraz mniej niesprawnych autobusów.
Trzeba pamiętać o tym, że kontrole autokarów przeprowadzane są w ciągu całego roku, jednak w czasie ferii jest ich znacznie więcej.
Lepiej późno niż wcale
Jeśli nikt nie poprosił wcześniej policji o sprawdzenie pojazdu, niektóre z elementów sprawdzić można samemu. Poprośmy kierowcę o okazanie badania technicznego pojazdu, sprawdźmy rok produkcji autobusu oraz czy nie ma za bardzo wyeksploatowanych opon.
Zwrócić należy uwagę czy w pojeździe jest gaśnica i wyposażona apteczka.
Warto przyjrzeć się również zachowaniu kierowcy, czy osoba ta nie jest zmęczona lub czy nie czuć od niej alkoholu. Jeśli coś wzbudzi nasze podejrzenia, warto wezwać funkcjonariuszy, nawet jeśli wycieczka miałaby odjechać z opóźnieniem.
Katarzyna Klimek
Najnowsze komentarze