GLIWICE. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zmienił swoją dotychczasową siedzibę.
Po 11 latach z zabytkowej willi Atrhura Neumanna organizacja przeniosła się do ,,Nowych Gliwic?.
Przeprowadzka była konieczna, ponieważ zabytkowy budynek musi przejść gruntowną modernizację, a organizacji nie stać na tak kosztowny wydatek.
Remontem obiektu zajmie się więc Politechnika Śląska, właściciel budynku.
Czy po remoncie organizacja wróci do willi przy ul. Rybnickiej 27, jeszcze nie wiadomo. Swoich planów co do budynku nie chce również zdradzać uczelnia. Jedno jest pewne, Dom Współpracy Polsko ? Niemieckiej podpisał z nowym wynajmującym umowę na 5 najbliższych lat. Przez ten czas organizacja będzie więc działać w nowej siedzibie, czyli w Centrum Edukacji i Biznesu ?Nowe Gliwice?, a dokładniej ? w budynku dawnej Cechowni przy ul. Bojkowskiej 37.
Nowa lokalizacja Domu to miejsce bardzo atrakcyjne, idealnie wpisujące się w edukacyjny charakter organizacji.
Siedziba jest jednak mniejsza ? w willi Neumanna było do dyspozycji ok. 700 m2, teraz łącznie z magazynem ? mniej niż 200 m2.
![dom Przedwojenna willa Arthura Neumanna - znanego śląskiego przedsiębiorcy prasowego jest własnością uczelni](https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/wp-content/uploads/2009/09/p1020204.jpg)
Jak zapewnia dyrektor Domu Współpracy Polsko ? Niemieckiej, Rafał Bartek, żmudna przeprowadzka nie wpłynęła na działalność organizacji: – Nie zawiesiliśmy działalności nawet na chwilę, wręcz przeciwnie. Już niedługo, bo 18 września do Gliwic przyjedzie były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Pöttering. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu spotkań pod hasłem ,,10 rozmów o Europie” organizowanych przez Centrum Europejskie, działające przy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Poprzednio gościem rozmów był Jerzy Buzek.
Przypomnijmy. Działania Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej mają na celu rozwój stosunków polsko-niemieckich i proces integracji Polski z Unią Europejską we współpracy z mniejszością niemiecką, poprzez budowanie społeczeństwa obywatelskiego, rozwoju samorządności i decentralizacji, wielokulturowości i dialogu interkulturowego.
Wszyscy zainteresowani działalnością Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej znajdą informację na temat działalności organizacji na stronie: www.haus.pl.
Najnowsze komentarze