Zabytkowa wieża ciśnień stojąca przy ul. Sobieskiego nie miała w ubiegłym roku za wiele szczęścia.
Najpierw z planów jej rewitalizacji wycofał się inwestor, potem wybuchł w niej pożar, który strawił drewnianą czaszę wieży oraz jej wewnętrzne stropy. Jest jednak nadzieja, że zabytek nie popadnie w całkowitą ruinę ? znalazł się bowiem nowy inwestor, który chce podarować wieży drugie życie.
Wieża ciśnień – zabytek unikatowy w skali kraju – miała stać się inkubatorem sztuki.
Na pomysł taki wpadli młodzi ludzie z Plantacji Sztuki, którzy chcieli w niej stworzyć galerie, pracownie artystyczne, słowem miejsce w którym mogliby realizować swoje pasje artyści. Ponad stuletnia, zabytkowa wieża nadawała się do tego celu idealnie.
Pomysł spodobał się również znanemu fotografowi, Tomaszowi Gudzowatemu, który kupił wieżę z zamiarem udostępnienia jej artystom.
Przedstawiciele Plantacji Sztuki rozpoczęli więc załatwianie wszystkich niezbędnych formalności. Znana pracownia architektoniczna Medusa Group przygotowała projekt modernizacji obiektu i gdy prace adaptacyjne miały się już rozpocząć, firma Gudzowatego postanowiła wycofać się z projektu. Na domiar złego w wieży wybuchł pożar ? to wszystko sprawiło, że nad dalszym losem obiektu zawisły czarne chmury.
Na szczęście w lipcu tego roku wieża zyskała nowego właściciela, spółkę Water Tower, która chce uratować obiekt przed zniszczeniem i zrealizować plany poprzedniego inwestora.
– Obiekt bardzo nam się spodobał i chcemy, żeby prowadzona była tam działalność kulturalna. Przewidujemy również stworzenie w tym miejscu restauracji ? tłumaczy Anna Grabowska – Kostka, prezes spółki Water Tower.
– Obecnie przeprowadzamy inwentaryzację zieleni i prace zabezpieczające samą wieżę bo stan obiektu jest niestety fatalny. Staramy się również uzyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację przedsięwzięcia ? dodaje prezes Grabowska – Kostka.
Spółka Water Tower chce, żeby do projektu włączyli się ludzie z Plantacji Sztuki, którzy obiekt znaleźli i najlepiej wiedzą, w jaki sposób stworzyć w nim atrakcyjne miejsce, pełne kultury.
Ci są jednak ostrożni. Deklarują, że są chętni do współpracy, ale zanim zaangażują się na dobre, chcą mieć pewność, że tym razem nie skończy się jedynie na dobrych chęciach.
Wieża ciśnień znajdująca się przy ul. Sobieskiego powstała w 1908 roku. Przez lata dostarczała wodę do południowych dzielnic miasta. Obiekt wpisany do rejestru zabytków jest jedną z najbardziej charakterystycznych poprzemysłowych budowli Gliwic.
Najnowsze komentarze