Europejski Kongres Gospodarczy 2010 dobiega końca.
Największa impreza gospodarcza w tej części Europy zgromadziła ponad 4000 uczestników, w 60 sesjach tematycznych wzięło udział niemal 700 panelistów. Debaty, sesje, a także liczne imprezy towarzyszące odbywały się w 10 katowickich lokalizacjach.
To były trzy dni wielu ważnych i potrzebnych debat, dyskusji i spotkań, jak na przykład tego z Johannesem Hahnem, Komisarzem UE ds. Polityki Regionalnej, goszczącym w Polsce po raz pierwszy. Do Katowic przyjechali nie tylko reprezentanci Komisji Europejskiej, ale również najważniejsi przedstawiciele polskiego rządu, największych europejskich firm, a także świata nauki i biznesu.
Podczas Kongresu zapadły konkretne decyzje i podjęto wiążące zobowiązania.
Jako przykład służyć może projekt Wspólnoty Wiedzy i Innowacji, słowa Aleksandra Grada, Ministra Skarbu Państwa dotyczące cen akcji wprowadzanego na giełdę Taurona czy przedsięwzięcie Jana Kulczyka ? powołanie inkubatora myśli i inicjatyw CEED, którego zadaniem jest promowanie Europy Środkowo-Wschodniej ? mówi Wojciech Kuśpik, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Prezes Grupy PTWP SA, która organizuje Kongres.
II Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC), największa konferencja biznesowa w Europie Środkowej pod patronatem José Manuela Barroso, Przewodniczącego Komisji Europejskiej odbyła się w dniach 31 maja ? 2 czerwca w Katowicach.
? W opinii wielu gości Kongresu panuje przekonanie, że Europa zmaga się i zmagać się będzie jeszcze przez jakiś czas z poważnym kryzysem w finansach. Z drugiej strony jest jednak pewność, że to właśnie region Europy Środkowej jest i będzie taką zieloną wyspą, regionem pełnym perspektyw i najbardziej dynamicznych zmian, wpływających na porządek w innych państwach. Jest zatem cały czas nad czym debatować i się zastanawiać. Wobec tego… Już teraz zapraszamy na III Europejski Kongres Gospodarczy w przyszłym roku! ? dodaje Wojciech Kuśpik.
W oficjalnej inauguracji Kongresu udział wzięli Marszałek Sejmu RP, p.o. Prezydenta RP Bronisław Komorowski oraz Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
Wystąpienia inauguracyjne mieli również: minister-członek Rady Ministrów Michał Boni, Komisarz UE ds. Polityki Regionalnej Johannes Hahn, Komisarz UE ds. Budżetu i Programowania Finansowego Janusz Lewandowski, Wicepremier, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak, Minister Finansów Jacek Rostowski oraz Prezydent RP w latach 1990-1995 Lech Wałęsa.
Swoim doświadczeniem i wiedzą w trakcie Kongresu dzielili się m. in. Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad, Minister Środowiska Andrzej Kraszewski, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka, Dyrektor Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii Gérard de Nazelle oraz przedstawiciele największych firm wszystkich sektorów gospodarki.
Najnowsze komentarze