?Koniec Gleiwitz. Styczeń 1945 r. we wspomnieniach gliwiczan? to temat kolejnego spotkania z cyklu ?Spory z historią?, organizowanego przez gliwickie Muzeum.
Pracownicy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach ? Bogusław Tracz i Sebastian Rosenbaum ? spotkają się z miłośnikami historii 28 stycznia w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a).
? Pod koniec stycznia 1945 r. Gliwice zostały zajęte przez oddziały Armii Czerwonej. Przez ponad pół wieku to wydarzenie było świętowane z celebrą i wiernopoddańczym oddaniem.
O dalszych działaniach czerwonoarmistów w mieście pisano jedynie w kontekście rzekomego ?wyzwolenia? albo wcale.
Wkroczeniu sowietów towarzyszyły natomiast tragiczne wydarzenia, m.in. gwałty i zabójstwa ludności cywilnej, które na ponad pół wieku okryto zmową milczenia ? podkreśla Bogusław Tracz. ? Sześćdziesiąt sześć lat po tych zajściach chcemy oddać głos gliwiczanom, dla których styczeń 1945 r. oznaczał nie tylko zetknięcie się z brutalnością wojny, ale przede wszystkim początek końca Gliwic w dotychczasowym wymiarze politycznym i narodowościowym.
Relacjom świadków i uczestników tych wydarzeń towarzyszyć będzie komentarz historyków, którzy postarają się odpowiedź na pytanie, czy ?koniec Gleiwitz? był wyzwoleniem dla mieszkańców miasta nad Kłodnicą. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00. Wstęp wolny. (um)
Najnowsze komentarze