24gliwice.pl - Portal Miejski Gliwice | wiadomości | telewizja | forum24gliwice.pl - Portal Miejski Gliwice | wiadomości | telewizja | forum24gliwice.pl - Portal Miejski Gliwice | wiadomości | telewizja | forum
Powiadomienie Pokaż więcej
Zmiana rozmiaru czcionkiAa
  • Najnowsze
  • Kultura, wydarzenia, imprezy
  • Kryminałki
  • Samorząd, polityka
  • Historia
  • Telewizja
Czytanie Spory z historią w Muzeum. Tym razem o pomnikach, symbolach, miejscach kultu…
Udostępnij
Zmiana rozmiaru czcionkiAa
24gliwice.pl - Portal Miejski Gliwice | wiadomości | telewizja | forum24gliwice.pl - Portal Miejski Gliwice | wiadomości | telewizja | forum
Search
Have an existing account? Zaloguj się
24gliwice.pl - Portal Miejski Gliwice | wiadomości | telewizja | forum > główna > Spory z historią w Muzeum. Tym razem o pomnikach, symbolach, miejscach kultu…

Spory z historią w Muzeum. Tym razem o pomnikach, symbolach, miejscach kultu…

kkowal
kkowal
Opublikowany 18/04/2012
Udostępnij
Udostępnij
UdostępnijTweet

Tablice pamiątkowe, miejsca kultu, nazwy ulic ? symboliczna przestrzeń miasta, która integruje mieszkańców wokół takich wartości jak państwo, naród czy religia.

Contents
Tuż przed otwarciem w Willi Caro wystawy “Germania. …” zaplanowano spotkanie z cyklu Spory z historią.O tym jak kształtowała się przestrzeń symboliczna w Gliwicach pomiędzy rokiem 1870 a 1945, rozmawiać będą Sebastian Rosenbaum i Bogusław Tracz z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Tuż przed otwarciem w Willi Caro wystawy “Germania. …” zaplanowano spotkanie z cyklu Spory z historią.

Wystawę ?Germania. Niemiecka polityczność na Górnym Śląsku 1871?1945? zapoczątkuje spotkanie w ramach cyklu “Spory z historią”.

Miasto, w każdym ustroju politycznym i systemie społecznym, oprócz funkcji administracyjnych, utylitarnych, militarnych itp., pełni również ważną rolę integrującą. Służy temu, nałożona na tkankę urbanistyczną, przestrzeń symboliczna, tworzona przez różnorodne znaki i symbole: pomniki, tablice pamiątkowe, nazwy ulic i miejsca kultu.

Przekaz, wyrażany za ich pomocą, skierowany jest zarówno do lokalnej wspólnoty, jak i przyjezdnych. Nazwy i symbole pełnią w tym kontekście istotną funkcję propagandową i są ważnym składnikiem legitymizacji władzy, zarówno lokalnej, jak i centralnej.

O tym jak kształtowała się przestrzeń symboliczna w Gliwicach pomiędzy rokiem 1870 a 1945, rozmawiać będą Sebastian Rosenbaum i Bogusław Tracz z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Spory z historią: Willa Caro, sobota, 21 kwietnia, godz. 17.00.
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona

Na zdjęciu: Prezydent Rzeszy Paul von Hindenburg podczas wizyty w Gliwicach.

TAGI:spory z historią willa caro gliwice
Udostępnij ten artykuł
Facebook Email Print
Udostępnij

Najnowsze komentarze

  • Onkyo - Nowy punkt gastronomiczny na mapie Gliwic. Gliwuś zastąpił Króla Stasia, inna lokalizacja i godziny otwarcia
  • Falkenhorn - Jak szybko “zarobić” 24 punkty karne? Gliwiczanin w mercedesie znalazł się po niewłaściwej stronie wysepki
  • Też mi ... - Jak szybko “zarobić” 24 punkty karne? Gliwiczanin w mercedesie znalazł się po niewłaściwej stronie wysepki
  • Też mi ... - Jak szybko “zarobić” 24 punkty karne? Gliwiczanin w mercedesie znalazł się po niewłaściwej stronie wysepki

Categories

  • ES Money
  • U.K News
  • The Escapist
  • Insider
  • Science
  • Technology
  • LifeStyle
  • Marketing

About US

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

Subscribe US

Subscribe to our newsletter to get our newest articles instantly!

[mc4wp_form]
© Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
wpDiscuz
Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?