Podczas Nocy Muzeów wszystkie oddziały gliwickiego Muzeum odwiedziło blisko 3 400 osób.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyła ORIENTAkCJA. W Willi Caro na wystawach, pokazach i warsztatach między 17.00 a 24.00 pojawiło się prawie 1800 osób.
Noc Muzeów już jednak za nami a przed nami ORIENTAkCJI ciąg dalszy.
Tym razem na sobotę, 22 maja zaplanowano ceremonię parzenia herbaty i pokaz zakładania kimona. Początek godz. 11.00.
Japońska ceremonia parzenia herbaty to adoracja piękna istniejącego pośród przyziemnych realiów codziennej egzystencji. Napój przygotowywany z liści krzewu herbacianego ceniony był od czasów starożytnych w sposób szczególny, co z pewnością przyczyniło się do powstania zarówno w Chinach, jak i Japonii kultury związanej z parzeniem i piciem herbaty.
Rytuały japońskiej ceremonii parzenia herbaty wywodzą się z ascetycznej filozofii
i estetyki buddyzmu zen. ?Droga herbaty? – chad? to alegoryczna droga rozwoju człowieka. Podobne podejście dotyczy sztuki kad? – „droga kwiatów” (inna nazwa ikebany), czy shod? – japońskiej sztuki kaligrafii.
Projekt realizowany jest przy współpracy z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie oraz Fundacją Kyoto-Kraków.
Poza tym przygotowano również coś interesującego dla najmłodszych gliwiczan.
W niedzielę, 23 maja w godz. od 18.00 do 19.00 Muzeum zaprasza na ,,Bajki na dobranoc”, czyli wspólne czytanie bajek japońskich dla dzieci połączone z pokazem teatrzyku cieni.
Najnowsze komentarze