GLIWICE. Pogotowie Ratunkowe przeniesie się do nowej siedziby.
Nowoczesny obiekt, który powstanie przy zbiegu ulic Jagiellońskiej i Konarskiego będzie spełniał wszystkie wymogi stawiane tego typu placówkom.
Wstępna koncepcja architektoniczna przewiduje budowę pawilonu z pomieszczeniami biurowo-socjalnymi oraz częścią techniczno-garażową dla 6 jednostek wyjazdowych. Powstanie także plac parkingowo-manewrowy dla karetek. Karetki korzystać będą z dwóch szerokich zjazdów ? od strony ulicy Jagiellońskiej oraz od ulicy Konarskiego.
Prace powinny ruszyć jeszcze w tym roku. Za 15 miesięcy nowa stacja powinna być gotowa.
Przeniesienie Pogotowia Ratunkowego to sprawą bardzo nagląca. Dotychczasowa siedziba przy ul. Zygmunta Starego znajduje się w fatalnym stanie technicznym ? uszkodzone stropy, odpadające tynki, wszechobecna wilgoć. Wymiany wymaga całość instalacji. Również wnętrze budynku nie jest w stanie zapewnić komfortu pracy personelowi ani odpowiednich warunków pacjentom.
Plac parkingowy jest zdecydowanie za mały ? z trudem mieści się na nim 6 karetek, a możliwości manewrowania są ograniczone.
W sytuacji, gdy liczy się każda minuta, nie bez znaczenia jest fakt, że karetki mają trudności z wyjazdem na ulicę Zygmunta Starego ze względu na wąskie ulice i samochody oczekujące na zmianę świateł.
– Kapitalny remont placówki, ze względu na gigantyczne koszty, nie był brany pod uwagę ? mówi Zbigniew Skopowski, kierownik działu administracyjno-technicznego Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Korzystniejszym wariantem była budowa zupełnie nowego obiektu.
W poszukiwania lokalizacji nowej siedziby pod uwagę brano kilka miejsc.
Ostatecznie wybrano teren między ul. Konarskiego i ul. Jagiellońską, gdzie obecnie funkcjonuje Zespół Kształcenia Zawodowego.
Z kilku względów uznano go za najlepszy. Zadecydowało położenie w ścisłym centrum miasta, blisko autostrad i Drogowej Trasy Średnicowej, co gwarantuje szybki dojazd do wezwania. A zgodnie z nowymi standardami wymagania w tym względzie są bardzo rygorystyczne: 8 minut na dotarcie do poszkodowanego w mieście, 15 minut w sąsiedniej miejscowości. W szpitalnym oddziale ratunkowym poszkodowany powinien znaleźć się w ciągu godziny od zdarzenia.
Teren przeznaczony na potrzeby Pogotowia jest na tyle duży, że możliwe będzie rozszerzenie działalności stacji. Oprócz 4 zespołów wyjazdowych oraz 2 transportowych działać będzie zespół specjalistyczny do obsługi wypadków na autostradzie.
Najnowsze komentarze