Gliwickie Centrum Onkologii uruchomi największą w Polsce linię urządzeń do produkcji radiofarmaceutyków pozytonowych.
Są one wykorzystywane do badań techniką Tomografii Emisji Pozytonów (PET).
PET-CT to najnowocześniejsze urządzenie umożliwiające wczesną diagnozę nowotworów, chorób układu sercowo-naczyniowego i ośrodkowego układu nerwowego. W przypadku nowotworów pomagają także określić skuteczność terapii, zidentyfikować ewentualne nawroty choroby.
W Polsce tylko kilka placówek dysponuje tym nowoczesnym sprzętem diagnostycznym. Gliwicki Instytut jest jednym z nich.
Z badania tomografem korzysta ponad 100 pacjentów miesięcznie. Choć możliwości są znacznie większe, to jednak placówkę ogranicza kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obecnie na badanie czeka się do 2 miesięcy.
– Do tej pory, by przeprowadzać to badanie, musieliśmy sprowadzać potrzebne izotopy z zagranicy. Teraz, dzięki m.in. wsparciu samorządu województwa, możemy je produkować sami ? mówi prof. dr hab. n. med. Barbara Jarząb – kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej w gliwickim Centrum Onkologii.
Z budżetu województwa pochodziły również środki na inne inwestycje sprzętowe w Centrum Onkologii w Gliwicach. Za ponad 500 tysięcy złotych zakupiono aparat USG wraz z sondą wewnątrzoskrzelową (EBUS) dla Pracowni Endoskopii, a 3 mln zł przeznaczono na wyposażenie laboratorium radiochemicznego.
4 lutego to Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Jak co roku, obchody mają służyć szerzeniu wiedzy na temat nowotworów i profilaktyce walki z chorobami nowotworowymi.
Z danych gliwickiego Centrum Onkologii wynika, że w 2007 r. w województwie śląskim na chorobę nowotworową zachorowało 7574 kobiet i 7963 mężczyzn. W przypadku kobiet najczęściej występują nowotwory piersi – 1689, jelita grubego – 810, płuca – 605 i szyjki macicy – 434. Z kolei u mężczyzn to: rak płuca – 1773 przypadki, nowotwór prostaty – 1114, jelita grubego – 970, pęcherza – 560, żołądka ? 453.
(nd)
Najnowsze komentarze