24gliwice.pl - Portal Miejski Gliwice | wiadomości | telewizja | forum24gliwice.pl - Portal Miejski Gliwice | wiadomości | telewizja | forum24gliwice.pl - Portal Miejski Gliwice | wiadomości | telewizja | forum
Powiadomienie Pokaż więcej
Zmiana rozmiaru czcionkiAa
  • Najnowsze
  • Kultura, wydarzenia, imprezy
  • Kryminałki
  • Samorząd, polityka
  • Historia
  • Telewizja
Czytanie Oto laureaci nagród prezydenta Gliwic w dziedzinie kultury za 2022 rok. „Kultura w Gliwicach ma się bardzo dobrze!”
Udostępnij
Zmiana rozmiaru czcionkiAa
24gliwice.pl - Portal Miejski Gliwice | wiadomości | telewizja | forum24gliwice.pl - Portal Miejski Gliwice | wiadomości | telewizja | forum
Search
Have an existing account? Zaloguj się
24gliwice.pl - Portal Miejski Gliwice | wiadomości | telewizja | forum > główna > Kultura, wydarzenia, imprezy > Kultura, wydarzenia, imprezy > Oto laureaci nagród prezydenta Gliwic w dziedzinie kultury za 2022 rok. „Kultura w Gliwicach ma się bardzo dobrze!”
Kultura, wydarzenia, imprezyNajnowszePolecamy

Oto laureaci nagród prezydenta Gliwic w dziedzinie kultury za 2022 rok. „Kultura w Gliwicach ma się bardzo dobrze!”

emef
emef Opublikowany 18/10/2023
Udostępnij
Udostępnij
UdostępnijTweet

Marek Turek, Zofia Dąbrowska, Wojciech Kotylak, Stowarzyszenie GTW, Krzysztof Korab – to laureaci nagród prezydenta Gliwic w dziedzinie kultury za 2022 rok. Nagrody zostały przyznane już po raz 30. Uroczysta gala odbyła się 16 października w Ruinach Teatru Victoria. Laureatom serdecznie gratulujemy!

 
Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury są przyznawane od 30 lat. To forma uznania za całokształt pracy artystycznej, znaczące osiągnięcia twórcze w minionym roku oraz osiągnięcia w zakresie organizowania i upowszechniania kultury. Nagrody przyznawane są w kategoriach: Twórczość artystyczna, Upowszechnianie kultury, Ochrona kultury i – od ubiegłego roku – Młodzi twórcy.

Fot. D. Nita-Garbiec/UM w Gliwicach

– Kultura w Gliwicach ma się bardzo dobrze! Potwierdzeniem tego jest m.in. fakt, że od niemal 30 lat prezydent Gliwic przyznaje nagrody w dziedzinie kultury, które trafiają do osób czy organizacji, które w poprzednim roku wniosły znaczący wkład w rozwój i upowszechnianie kultury i rokrocznie nie brakuje kandydatek czy kandydatów, wyróżniających się znaczącymi osiągnięciami twórczymi. Gliwicką kulturę tworzą kreatywne osoby, pełne pasji, energii i zaangażowania. Serdecznie gratuluję wszystkim nagrodzonym i z niecierpliwością czekam na kolejne wydarzenia i spotkania kulturalne, których w Gliwicach nie brakuje – mówi prezydent Gliwic Adam Neumann.

Fot. D. Nita-Garbiec/UM w Gliwicach

W tym roku prezydent Gliwic wręczył pięć nagród w trzech kategoriach.

  • Nagrodę za całokształt twórczości w kategorii Twórczość artystyczna otrzymał Marek Turek – jeden z najbardziej rozpoznawalnych rysowników i scenarzystów komiksowych w Polsce. Publikował w wydawnictwach komiksowych na rynku krajowym i zagranicznym (AQQ, Komiks Forum, KKK, Czas Komiksu, Krakers, Katastrofa, Ziniol, KGB, Zeszyty Komiksowe), a także na łamach prasy („Gazeta Powszechna”, „Gazeta Wyborcza”). Tworzył komiks „Orlęta” dla wydawnictwa IPN. Krótkie formy komiksowe jego autorstwa zamieszczane były w międzynarodowych antologiach w Europie i USA oraz w lokalnych komiksowych antologiach instytucjonalnych, takich jak „Niczego sobie” (Muzeum w Gliwicach), „Śląski Wyspiański” (Teatr Śląski w Katowicach), „Nasze muzeum” (Muzeum Śląskie). Pojawił się także w gronie kilkudziesięciu autorów w antologii „The Best Polish Illustrators” (Comics). Od 2018 r. Marek Turek współtworzy i koordynuje uznawaną i znaną krajową serią komiksową „Wydział VII”, wydawaną w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Regionalnie współpracuje ze Śląską Akademią Komiksu i Biblioteką Śląską, prowadząc warsztaty. Jest autorem plakatów, okładek płyt CD/LP, książek, a także byłym muzykiem i tekściarzem kilku lokalnych zespołów. Największym komiksowym osiągnięciem w jego dorobku jest tetralogia „Fastnachtspiel”. Fragmenty tego rozbudowanego cyklu zaczęły pojawiać się pod koniec lat 90. w różnych wydawnictwach. Prace Marka Turka prezentowane były na zbiorowych wystawach polskiego komiksu (Tokio, Budapeszt, Moskwa, Angouleme, Strasburg i Bruksela) oraz na wystawach autorskich w kraju. Artysta jest laureatem nagród Brązowy Byzant (Macedonia, 2003) i Kryształowy Smok (DF Wrocław, 2014). Zajął III miejsce w konkursie na krótką formę na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier (MFKiG) w Łodzi (2011), otrzymał wyróżnienie specjalne dla albumu „Fastnachtspiel” (MFKiG, 2021) i nagrodę za serię „Wydział VII”: komiks roku 2022 (MFKiG) oraz w 2021 – komiks roku miesięcznika „Nowa Fantastyka”.
  • W kategorii Upowszechnianie kultury nagrodę za całokształt działalności otrzymała Zofia Dąbrowska – instruktorka tańca, założycielka dwóch zespołów tanecznych – „Gaduły” i „Iluzja”, które odnoszą regularne i znaczące sukcesy. Zofia Dąbrowska jest wieloletnią instruktorką w Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach i od 38 lat nauczycielką kultury fizycznej w Szkole Podstawowej nr 12 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Gliwicach. Przez ponad 20 lat była nauczycielką tańca współczesnego w Państwowym Policealnym Studium Wokalno-Baletowym w Gliwicach. Wykłada współczesne techniki taneczne na studiach podyplomowych na uczelniach wyższych i w szkołach tańca, jest jurorką na wielu festiwalach i konkursach tanecznych. Zofia Dąbrowska stale poszerza swoją wiedzę i dzieli się nią, prowadząc warsztaty dla nauczycieli i instruktorów w kraju i za granicą. Była stypendystką Fundacji im. Stefana Batorego. Wielokrotnie uczestniczyła w Międzynarodowych Konferencjach Tańca Współczesnego, organizowanych przez Śląski Teatr Tańca w Bytomiu. Corocznie organizuje warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży. Jest autorką choreografii do widowiska scenicznego „Carmina Burana”, które obejrzało 9 tys. mieszkańców, choreografii do musicali Gliwickiego Teatru Muzycznego („Echo dżungli”, „Skarby Alibaby”), choreografii do Koncertów Debiutów Opole (1990) i wielu innych przedsięwzięć realizowanych przez gminy i podmioty z całej Polski. W tym roku zespoły prowadzone przez Zofię Dąbrowską obchodzą 35-lecie  działalności.
  • Nagrodę za całokształt działalności w kategorii Upowszechnianie kultury otrzymał także Wojciech Kotylak – absolwent Państwowego Studium Kultury i Oświaty w Warszawie, Szkoły Profilaktyki Uzależnień w Zabrzu, Akademii Pedagogicznej w Krakowie (oligofrenopedagogika), Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi (arteterapia), Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości (socjoterapia z elementami profilaktyki), Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Warszawie (organizacja pomocy społecznej), terapeuta zajęciowy, certyfikowany edukator arteterapii, członek Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich „Kajros” oraz Polskiego Stowarzyszenia Terapii Przez Sztukę, plastyk, nauczyciel mianowany – instruktor teatru przedmiotu oraz koła grafiki komputerowej (MDK), zastępca kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowych „Tęcza” Gliwice, instruktor terapeuta. Wojciech Kotylak jest inicjatorem i organizatorem  trwającego od 2006 r. festiwalu „Gliwickie Spotkania Tęczowe” oraz organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego w ramach Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku. Prowadził warsztaty teatralne, malarskie dla dzieci i młodzieży oraz seniorów, prezentacje dla studentów specjalności muzykoterapia (AM, Katowice) oraz warsztaty metodyczne dla słuchaczy studiów podyplomowych (AHE, Łódź). Wygłasza referaty, prezentuje materiały filmowe podczas licznych konferencji i sesji naukowych. W ramach MDK prowadził dwa teatry: Bez Nazwy (Bojków) i Doi Do (Łabędy), które mają na swoim koncie premiery i prezentacje (łącznie 26 przedstawień i 3,5 tys. widzów) wystawiane w Gliwicach, Strzelcach Opolskich i Knurowie. Jego podopieczni z Teatru Tęcza, działającego przy Warsztatach Terapii Zajęciowych, mogą pochwalić się licznymi nagrodami i wyróżnieniami na festiwalach oraz przeglądach, w kategoriach: teatr, piosenka, taniec, recytacja. Wojciech Kotylak otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej (2018), odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2015), dyplom uznania Wojewody Lubelskiego (2015), dyplom uznania Marszałka woj. Lubelskiego (2015), dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011), dyplom uznania od wicewojewody lubelskiego (2011), nagrodę „Srebrnego Serca – za wielkie serce dla małych serc” nadaną przez Fundację Przyjaciół Dzieci z Chorobami Serca w Zabrzu (2001), tytuł „Człowiek o złotym sercu” (2013), wyróżnienie reżyserskie w VII Spotkaniach Teatralnych „bez Maski” (2017), „Wyróżnienie Specjalne” na Festiwalu Małych Form Artystycznych (2016), nagrodę specjalną dla instruktora – Przegląd Teatrów „PARA-BUCH, TEATR W RUCH” (2013). Zajął drugie miejsce w plebiscycie Dziennika Zachodniego „Człowiek Roku Gliwic i powiatu gliwickiego 2016”, został wyróżniony w 19. edycji plebiscytu „Nowin Gliwickich” „Człowiek Ziemi Gliwickiej 2015”.
  • Również Stowarzyszenie GTW odebrało nagrodę za całokształt działalności w kategorii Upowszechnianie kultury. To największa w Gliwicach i jedna z największych na Śląsku organizacja, która od 19 lat organizuje oraz czynnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych w mieście. Jednym z najważniejszych miejsc i inicjatyw GTW jest Stacja Artystyczna Rynek (SAR), która istnieje od 2013 r. i od początku nastawiona była na prezentację gliwickich artystów. Zapraszani są do niej twórcy zarówno znani, jak i ci, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie kultury. Przez cały okres działalności SAR zorganizowała kilka tysięcy wydarzeń, w tym: warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, spotkania autorskie, spektakle, koncerty, pokazy filmowe, prelekcje i ok. 150 wystaw prezentujących prace artystów z całej Polski. Rocznie odbywa się w niej ponad dwieście różnych wydarzeń. Liczba uczestników tych wydarzeń, odwiedzających i korzystających z zasobów SAR szacowana jest na kilkadziesiąt tysięcy. Od 2005 r. Stowarzyszenie GTW organizuje też gliwicki sztab (jeden z najstarszych w naszym kraju) oraz finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oprócz WOŚP i SAR Stowarzyszenie GTW od wielu lat organizuje imprezy cykliczne: Punk Generation, Winter Reggae, Alternative Night in Gliwice.
  • Nagrodę w kategorii Młodzi twórcy odebrał Krzysztof Korab – artysta, plastyk, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, który zajmuje się malarstwem, grafiką i tkaninami artystycznymi. Brał udział w pracy naukowej pt. „Druga przestrzeń” realizowanej na terenie Aresztu Śledczego w Katowicach. Jako wyróżniający się student miał indywidualną, publiczną obronę pracy magisterskiej na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach, podczas której zaprezentował 14 prac malarskich i 8 graficznych. Krzysztof Korab ma w swoim dorobku 28 wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju (Gliwice, Katowice, Rybnik, Kraków, Gdańsk, Cieszyn, Świętochłowice, Zabrze) i za granicą (Barcelona). Otrzymał I nagrodę w konkursie „Studencki Obraz Roku 2018”, wyróżnienie za obraz roku w 2016 i 2017, a także nagrodę publiczności w konkursie „Studencka Grafika Roku 2017”. Jego praca dyplomowa była najwyżej oceniona na uczelni i została wysłana do Gdańska na konkurs najlepszych dyplomów uczelni artystycznych w Polsce, Litwie i Słowacji. Krzysztof Korab otrzymał za nią wyróżnienie. Sukcesy osiągnął również jako tancerz. W latach 2010/2011 zdobył najwyższą klasę taneczną „S” (międzynarodową i krajową), 4. miejsce w Grand Prix Polski w kat. 16–18 lat w rankingu PTT, spośród 120 rywalizujących ze sobą par w kategorii Taniec standardowy.

30. galę przyznania nagród w dziedzinie kultury uświetnił koncert międzynarodowego projektu Razem, który odbył się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All’Improvviso.

Fot. D. Nita-Garbiec/UM w Gliwicach
Fot. D. Nita-Garbiec/UM w Gliwicach

Film prezentujący poszczególnych kandydatów dostępny jest na youtube.com (dostępna jest także wersja z audiodeskrypcją i transkrypcją). (KSP/bb)

Publikacja: Miasto Gliwice

TAGI:nagroda prezydenta
Udostępnij ten artykuł
Facebook Twitter Email Print
Udostępnij

Najnowsze komentarze

  • Onkyo - Nowy punkt gastronomiczny na mapie Gliwic. Gliwuś zastąpił Króla Stasia, inna lokalizacja i godziny otwarcia
  • Falkenhorn - Jak szybko „zarobić” 24 punkty karne? Gliwiczanin w mercedesie znalazł się po niewłaściwej stronie wysepki
  • Też mi ... - Jak szybko „zarobić” 24 punkty karne? Gliwiczanin w mercedesie znalazł się po niewłaściwej stronie wysepki
  • Też mi ... - Jak szybko „zarobić” 24 punkty karne? Gliwiczanin w mercedesie znalazł się po niewłaściwej stronie wysepki

Categories

  • ES Money
  • U.K News
  • The Escapist
  • Insider
  • Science
  • Technology
  • LifeStyle
  • Marketing

About US

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

Subscribe US

Subscribe to our newsletter to get our newest articles instantly!

[mc4wp_form]
© Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
Welcome Back!

Sign in to your account