? Nie wiem, nie interesuje mnie to ? taka była odpowiedź jednej z gliwiczanek na pytanie, czy słyszała o wprowadzeniu od 1 września nowych recept.
Warto zainteresować się sprawą, by nie okazało się, że za refundowany lek trzeba będzie zapłacić pełną kwotę. Rozporządzenie ministra zdrowia, w sprawie ujednolicenia w całym kraju blankietów na leki, zostało wydane już kilka lat temu.
Od 1 września wprowadzone zostają nowe, białe recepty i tylko one zapewnią pacjentowi zniżkę na refundowane leki.
Zgodnie z ustawą, od początku miesiąca apteki nie dostaną zwrotu z NFZ za wydanie leku na żółtej recepcie. Koszty refundacji poniesie oczywiście pacjent, który zapłaci 100 procent ceny medykamentu.
? Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, pacjenci nie powinni odczuć zmian ? zapewnia Jacek Kopocz, rzecznik śląskiego oddziału NFZ. ? Powinni nawet zauważyć pewną korzyść z wymiany recept. Przy okienku będą bowiem obsłużeni dużo sprawniej, niż jest teraz. Białe blankiety będą zawierały dodatkowe kody kreskowe, w których zapisanych zostanie kilka dodatkowych informacji, m.in. PESEL pacjenta, informacje o pozwoleniu lekarza na wykonywanie zawodu czy regon świadczeniobiorcy. Do tej pory farmaceuci musieli sami wprowadzać wszystkie te dane do komputera.
? Ośrodki zdrowia powinny już rozpocząć akcję informacyjną, by pacjenci wykupili leki zapisane na starych receptach do końca sierpnia. Również apteki zaczynają wywieszać stosowne obwieszczenia ? mówi Kopocz. Jak pokazuje sonda przeprowadzona pod jedną z gliwickich aptek, na razie tylko połowa respondentów słyszała o zmianach. ? Wiem coś od koleżanki, ale nie znam szczegółów – to typowa odpowiedź.
NFZ jest cały czas w kontakcie z Izbami Aptekarskimi, dzięki czemu na bieżąco może śledzić, jak przebiega wymiana blankietów, jaki jest stosunek przyjmowanej przez apteki liczby recept żółtych do białych, a w efekcie ile ośrodków zdrowia zdążyło już dostosować się do nowych zaleceń.
.
Gliwickie i zabrzańskie placówki są na różnych etapach wprowadzania zmian.
W grę wchodzi zainstalowanie nowego oprogramowania do druku recept oraz sprowadzenie blankietów, na których drukowane będą informacje. Przychodnia ?Eskulap? z pl. Piłsudskiego jest już przygotowana, ale białe druki wprowadzi z nastaniem nowego miesiąca. Podobnie jest chyba i w innych ośrodkach zdrowia, bo w całodobowej aptece ?Cito? (Górnych Wałów 26), nie przyjęto do tej pory żadnej nowej recepty. ? Jeśli będą jakieś opóźnienia postaramy się, by pacjenta w żaden sposób one nie dotknęły ? zapewnia Jacek Kopocz.
Ujednolicenie numeracji recept pozwoli na prowadzenie gospodarki lekami ? będzie można ustalić ilość wykupowanych leków refundowanych oraz prowadzić kontrolę wydatków na nie.
Co zrobić, jeśli lekarz wyda Ci we wrześniu żółtą receptę?
.
Możesz wykupić lek za 100 procent jego ceny albo udać się z powrotem do ośrodka zdrowia i poprosić o przepisanie medykamentów na nowo obowiązującym blankiecie, który daje odpowiednią zniżkę.
Najnowsze komentarze