Nietrzeźwy kierowca, który spowodował śmiertelny wypadek, zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego wchodząca w życie 1 lipca, straci dożywotnio prawo jazdy.
Pozbawiony na zawsze uprawnień do prowadzenia pojazdów będzie też sprawca wypadku, który zbiegł z miejsca zdarzenia.
Contents
Nietrzeźwy kierowca, który spowodował śmiertelny wypadek, zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego wchodząca w życie 1 lipca, straci dożywotnio prawo jazdy.Od zastosowania przepisu sąd będzie mógł odstąpić jedynie w wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami.Według statystyk z 2008 r., sądy orzekły czasowy zakaz prowadzenia pojazdów w około 141 tys. przypadków. Dożywotni – tylko w 30.
Od zastosowania przepisu sąd będzie mógł odstąpić jedynie w wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami.
Zgodnie z dotychczasowymi przepisami nakaz dożywotniego pozbawienia prawa jazdy istniał jedynie w przypadku kolejnego skazania, a jeśli kierowca spowodował śmiertelny wypadek po pijanemu po raz pierwszy, sąd miał tylko możliwość dożywotniego zabierania prawa jazdy.
Według statystyk z 2008 r., sądy orzekły czasowy zakaz prowadzenia pojazdów w około 141 tys. przypadków. Dożywotni – tylko w 30.
Zmiany wprowadzają też karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności w przypadku, gdy kierujący pojazdem w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środka odurzającego był wcześniej skazany za jazdę po pijanemu.
Najnowsze komentarze