24gliwice.pl - Portal Miejski Gliwice | wiadomości | telewizja | forum24gliwice.pl - Portal Miejski Gliwice | wiadomości | telewizja | forum24gliwice.pl - Portal Miejski Gliwice | wiadomości | telewizja | forum
Powiadomienie Pokaż więcej
Zmiana rozmiaru czcionkiAa
  • Najnowsze
  • Kultura, wydarzenia, imprezy
  • Kryminałki
  • Samorząd, polityka
  • Historia
  • Telewizja
Czytanie Prezydent domaga się sprostowania i przeprosin od byłego dziennikarza MSI
Udostępnij
Zmiana rozmiaru czcionkiAa
24gliwice.pl - Portal Miejski Gliwice | wiadomości | telewizja | forum24gliwice.pl - Portal Miejski Gliwice | wiadomości | telewizja | forum
Search
Have an existing account? Zaloguj się
24gliwice.pl - Portal Miejski Gliwice | wiadomości | telewizja | forum > główna > Temat dnia > Prezydent domaga się sprostowania i przeprosin od byłego dziennikarza MSI
Temat dnia

Prezydent domaga się sprostowania i przeprosin od byłego dziennikarza MSI

emef
emef
Opublikowany 23/02/2012
Udostępnij
Udostępnij
UdostępnijTweet

“Nieprawdą jest, że Zygmunt Frankiewicz podczas sesji Rady Miejskiej dotyczących przedszkoli i żłobków utracił kontakt z rzeczywistością”

– między innymi publikacji takiego oświadczenia w piśmie skierowanym od redaktora naczelnego periodyku “Gliwiczanie Razem” domaga się prezydent Gliwic.

Contents
“Nieprawdą jest, że Zygmunt Frankiewicz podczas sesji Rady Miejskiej dotyczących przedszkoli i żłobków utracił kontakt z rzeczywistością”Pierwszy i jak na razie jedyny numer bezpłatnej gazety “Gliwiczanie Razem” ukazał się pod koniec ubiegłego roku. Prawie niezauważone na rynku pismo wywołało jednak irytację władz miasta.Co tak zirytowało prezydenta i wiceprezydenta Gliwic?Co ciekawe, żądanie przeprosin za autoryzowaną wypowiedź Zbigniewa Wygody, Zygmunt Frankiewicz kieruje pod adresem… redaktora naczelnego gazety, która tę wypowiedź opublikowała.Redaktor naczelny “Gliwiczanie Razem” już zapowiada, że przeprosin nie będzie, a żądania Zygmunta Frankiewicza i Adama Neumanna uważa za próbę zastraszenia redakcji.

.

Pierwszy i jak na razie jedyny numer bezpłatnej gazety “Gliwiczanie Razem” ukazał się pod koniec ubiegłego roku. Prawie niezauważone na rynku pismo wywołało jednak irytację władz miasta.

W wydawanym przez stowarzyszenie “Gliwiczanie Razem” periodyku, redakcja już na drugiej stronie zapowiadała: “Nie chcemy by pismo stało się kolejną w mieście gazetą schlebiającą bezkrytycznie lokalnym władzom”. Deklaracja ta wydaje się tym bardziej interesująca, że redaktor naczelny pisma, Zbigniew Lubowski, wcześniej pracował w Miejskim Serwisie Informacyjnym – tygodniku wydawanym, i w całości finansowanym przez… magistrat.

Miesiąc po wydaniu pierwszego numeru, do redakcji “Gliwiczanie Razem” pod koniec stycznia trafiły dwa niemal identyczne w treści żądania zamieszczenia sprostowania w związku z “naruszaniem dóbr osobistych oraz publikacji informacji nieprawdziwych i obraźliwych”. Pierwsze pismo podpisane jest przez prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza, drugie przez wiceprezydenta Adama Neumanna.

Co tak zirytowało prezydenta i wiceprezydenta Gliwic?

Między innymi tekst radnego Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Wieczorka, gdzie znalazło się zdanie “Radni próbowali uzmysłowić Zygmuntowi Frankiewiczowi, iż prawdopodobnie niestety utracił kontakt z rzeczywistością”.
Prezydent domaga się również przeprosin za …wypowiedź przewodniczącego Rady Miejskiej. Zbigniew Wygoda w wywiadzie powiedział: “Zaraz na początku kadencji prezydent podjął próbę podważenia prawomocności i legalności wyboru mojej osoby na stanowisko przewodniczącego RM (…)”

Co ciekawe, żądanie przeprosin za autoryzowaną wypowiedź Zbigniewa Wygody, Zygmunt Frankiewicz kieruje pod adresem… redaktora naczelnego gazety, która tę wypowiedź opublikowała.

Sam Zbigniew Lubowski uważa, że takie żądanie nie mieści się w kategorii określonych w prawie prasowym sprostowań. “Nie potrafimy w żaden sposób zrozumieć, dlaczego redaktor naczelny gazety ma teraz przepraszać za słowa wypowiedziane przez lokalnego polityka i przytoczone na jej łamach. (…)Wyobraźmy sobie hipotetycznie, że na łamach tygodnika ?Polityka? ukazuje się np. wywiad z Jarosławem Kaczyńskim. Polityk PiS wyraża w nim bardzo niepochlebną opinię o premierze Donaldzie Tusku. W efekcie lider PO nadsyła list do Jerzego Baczyńskiego, redaktora naczelnego ?Polityki?, z kategorycznym żądaniem zamieszczenia przeprosin za słowa Jarosława Kaczyńskiego.” – komentuje Lubowski.

Prezydent zwraca też uwagę na publikację gdzie “względem członków Rad Nadzorczych użyto obraźliwych określeń, jakoby mieli oni stanowić ?typową dworską kamarylę, złożoną w dużej części z najwierniejszych pochlebców rządzącego od lat Zygmunta Frankiewicza?.

Prezydent zapowiada, że brak przeprosin i sprostowania “skutkował będzie wyciągnięciem dalszych konsekwencji związanych z odpowiedzialnością prawną redakcji”. W razie ponownego “naruszania dóbr osobistych” wystąpi na drogę sądową, gdzie będzie dochodzić “stosownego odszkodowania za szkodę, jak i zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę”.

Redaktor naczelny “Gliwiczanie Razem” już zapowiada, że przeprosin nie będzie, a żądania Zygmunta Frankiewicza i Adama Neumanna uważa za próbę zastraszenia redakcji.

“Chętnie spotkamy się z tymi ludźmi na sali sądowej, jeśli pojawi się taka konieczność. Niech niezawisły sąd określi granice dopuszczalnej krytyki prasowej i wolności mediów.” – czytamy w oświadczeniu Zbigniewa Lubowskiego, zamieszczonym na stronie internetowej gazety.

Marcin Fabrykowski

TAGI:Adam NeumannGAZETA LUBOWSKIGLIWICZANIE RAZEMpozostaleprezydent gliwicPREZYDENT SPROSTOWANIESamorząd, politykaZBIGNIEW LUBOWSKI
Udostępnij ten artykuł
Facebook Email Print
Udostępnij

Najnowsze komentarze

  • Onkyo - Nowy punkt gastronomiczny na mapie Gliwic. Gliwuś zastąpił Króla Stasia, inna lokalizacja i godziny otwarcia
  • Falkenhorn - Jak szybko “zarobić” 24 punkty karne? Gliwiczanin w mercedesie znalazł się po niewłaściwej stronie wysepki
  • Też mi ... - Jak szybko “zarobić” 24 punkty karne? Gliwiczanin w mercedesie znalazł się po niewłaściwej stronie wysepki
  • Też mi ... - Jak szybko “zarobić” 24 punkty karne? Gliwiczanin w mercedesie znalazł się po niewłaściwej stronie wysepki

Categories

  • ES Money
  • U.K News
  • The Escapist
  • Insider
  • Science
  • Technology
  • LifeStyle
  • Marketing

About US

We influence 20 million users and is the number one business and technology news network on the planet.

Subscribe US

Subscribe to our newsletter to get our newest articles instantly!

[mc4wp_form]
© Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
wpDiscuz
Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?