Minęły 3 miesiące od uzyskania przez Straż Miejską nowych uprawnień a już szykują się kolejne zmiany.
Przepisy, które wejdą w życie 24 grudnia pozwolą strażnikom m.in. na przeprowadzanie kontroli osobistej a pojazdy Straży Miejskiej zaopatrzone zostaną w ,,koguty?.
.
Co już obowiązuje?
Dzięki wprowadzonym we wrześniu zmianom strażnik miejski może ukarać mandatem osobę żebrzącą a zdolną do pracy, osoby palące papierosy w miejscach niedozwolonych (takich jak szkoła, szpital itp.) oraz osobę odpowiedzialną za dopuszczenie do takiej sytuacji.
Na baczności powinny mieć się także osoby pijące alkohol w miejscu publicznym.
Służby porządkowe mogą teraz ukarać np. nawet za otwartą puszkę piwa.
Warto wiedzieć, że mandat grozi również za wypalanie łąk, pastwisk czy nieużytków a także za wyrzucenie zużytego sprzętu gospodarstwa domowego do zwykłego kontenera.
Ponadto mandatu spodziewać mogą się właściciele psów niezaszczepionych przeciwko wściekliźnie czy osoby zaśmiecające lasy. Ważną zmianą jest również możliwość karania osób, które wprowadziły strażnika w błąd podczas legitymowania:
– Wcześniej nie mogliśmy karać w takich przypadkach, co było dla nas sporym utrudnieniem. Musieliśmy wzywać policję i tym samym odrywać policjantów od ich obowiązków ? tłumaczy Grzegorz Alczyński z gliwickiej Straży Miejskiej.
.
A co nas czeka…
Po 24 grudnia wejdzie w życie nowelizacja ustawy o strażach gminnych. Od tego dnia funkcjonariusze będą mogli przeprowadzać kontrolę osobistą i sprawdzać podręczny bagaż.
Ważną dla gliwickiej Straży Miejskiej zmianą będzie również możliwość działania na terenie wielu graniczących ze sobą gmin np. na terenie Sośnicowic lub Rudzińca.
Wkrótce nie powinien nas już zdziwić widok samochodu Straży Miejskiej jadący z ,,kogutem? na dachu ? pojazdy funkcjonariuszy straży mają stać się bowiem uprzywilejowane.
Zmiany dotyczyć będą również samej Straży i jej funkcjonariuszy. Nadzór nad strażami gminnymi sprawować będzie wojewoda, z pomocą komendanta wojewódzkiego Policji a sami strażnicy dodatkowo uzyskają nowe stopnie ?specjalisty?, które zostaną umieszczone pomiędzy stopniem strażnika a inspektora.
Funkcjonariusza podejrzanego o przestępstwo będzie można natomiast zawiesić w wykonywaniu obowiązków, wcześniej nie było takiej możliwości.
Nowe uprawnienia, które zyska Straż Miejska mają odciążyć policjantów i pozwolić im, żeby zajęli się ściganiem prawdziwych przestępców. Jak zmiany wpłyną na pracę samych strażników i życie mieszkańców, to się dopiero okaże.
Katarzyna Klimek
Najnowsze komentarze