Karetka wiezie pacjenta do najbliższego szpitala. Jej drogę śledzi dyspozytor…
…Ratownik drogą elektroniczną wprost na izbę przyjęć przekazuje informacje o stanie chorego, jego dane personalne oraz podawane leki. Tak wkrótce ma działać w Gliwicach Pogotowie Ratunkowe.
Nowa Stacja Pogotowia, przy skrzyżowaniu ul. Jagiellońskiej i Konarskiego będzie najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce.
Powstanie w systemie modułowym, który w razie potrzeby, umożliwi łatwą rozbudowę poprzez ?dołożenie? kolejnych elementów. Stacja będzie gotowa za 18 miesięcy i ma być wizytówką firmy.
W ubiegłym tygodniu władze miasta oficjalnie przekazały Wojewódzkiemu Pogotowiu Ratunkowemu teren pod budowę.
Artur Borowicz, dyrektor WPR w Katowicach, podkreślał, że wszystko odbyło się w błyskawicznym tempie ? od pierwszych sugestii dotyczących zmiany lokalizacji, w ciągu roku wskazano pogotowiu 6 możliwych miejsc i sfinalizowano sprawę przekazania gruntu.
-Otrzymaliśmy teren w idealnym miejscu i o wielkiej wartości ? mówił Borowicz. – Mimo iż władze miasta mogły wykorzystać ten doskonale położony grunt do celów komercyjnych bez zastanowienia przekazały go na nasze potrzeby. Wiadomo, że w nagłych przypadkach często sekundy decydują o życiu i zdrowiu. Dzięki doskonałemu skomunikowaniu z DTŚ , autostradami A1 i A4, karetka szybko i bez problemów dotrze do wezwania.
Pogotowie Ratunkowe zamierza wprowadzić tzw. Zintegrowany System Teleinformatyczny.
Będzie to najnowocześniejszy w Polsce system zarządzania ambulansami. Usprawni on pracę lekarzy oraz pracowników technicznych pogotowia. A co najważniejsze, pomoże w jeszcze szybszym dotarciu do poszkodowanych.
W jego ramach możliwa będzie m.in. transmisja danych medycznych on-line do szpitala jeszcze w trakcie transportu chorego, co znacznie skróci pobyt w izbie przyjęć. Bieżący nadzór nad flotą pojazdów czyli monitorowanie ich wykorzystania, zużycia paliwa, przejechanych kilometrów itp.
Działać będzie call center a dokumentacja sporządzana będzie w formie elektronicznej. Z kolei platforma WEB do kontaktu z pacjentem pozwoli na szybki dostęp do informacji ? kto udzielał pomocy, jakie leki podano itp.
Dyrektor Borowicz zapowiedział również, że pogotowie zamierza realizować pilotażowy program wyposażenia osób niepełnosprawnych w pagery. Dzięki nim, w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia będą one mogły wezwać Pogotowie Ratunkowe. Taki system mógłby funkcjonować również w Gliwicach.
A jaki los czeka budynek przy ul. Zygmunta Starego? Wiadomo, że stanie się on własnością miasta.
Samorząd nie zamierza jednak budynku remontować ponieważ nie ma w stosunku do niego żadnych planów. Prawdopodobnie zostanie więc zburzony albo sprzedany.
Nowa Stacja Pogotowia znajduje się obecnie na etapie projektu koncepcyjnego. Pełna dokumentacja będzie gotowa do końca roku. Na realizację projektu inwestor ma zgodnie z umową 18 miesięcy. Szacunkowy koszt budowy to 5 mln zł. Całość sfinansuje Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach.
Gliwicka stacja pogotowia ratunkowego należy do największych w regionie. Oprócz Gliwic obsługuje również Knurów, Pyskowice oraz Czerwionkę-Leszczyny.
Dysponuje 8 ambulansami systemowymi. Zatrudnia 132 pracowników a w ciągu miesiąca obsługuje 2190 wyjazdów.
Zygmunt Frankiewicz ? prezydent Gliwic:
– Okoliczności były takie, że wymagały szybkich działań. Stacja przy ul. Zygmunta Starego nie spełnia żadnych standardów i wymogów – nie ma zaplecza, nie ma możliwości zapewnienia właściwego użytkowania sprzętu. Nie było też nadziei na zmianę tej sytuacji – stąd decyzja o nowej lokalizacji.
Warto dopowiedzieć, że od kilku lat w Gliwicach działa Centrum Ratownictwa, które jest ośrodkiem unikatowym w skali kraju. W Centrum działają dyspozytorzy wszystkich potrzebnych służb. Mieszkańcy wiedzą, że wykręcając numer 112 bardzo łatwo i szybko otrzymają pomoc.
Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe bardzo pomagało i wspierało nas przy tej inicjatywie.
Najnowsze komentarze