„Z przykrością i niepokojem obserwujemy publikowane w ostatnich dniach wypowiedzi Prezydenta Miasta oraz Rzecznika Prasowego Urzędu Miejskiego” – czytamy w nadesłanym do naszej redakcji stanowisku podpisanym przez pełnomocnika referendystów, dr Zbigniewa Wygodę.
Poniżej w całości publikujemy list dr Wygody.
Gliwice, miasto w którego jesteśmy mieszkańcami i współgospodarzami, stanęło w obliczu referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miejskiej. Pragnę przypomnieć, iż referendum zostało zainicjowane przez obywatelską Grupę Inicjatywną, poparte przez mieszkańców wymaganą liczbą podpisów i potwierdzone przez Komisarza Wyborczego w Katowicach i odbędzie w dniu 8 listopada 2009 roku.
.
Obowiązujące w naszym kraju regulacje ustawowe dają każdemu obywatelowi prawo do współdecydowania o losie społeczności lokalnej poprzez czynny udział w wyborach władz, a także dają prawo do podjęcia decyzji o odwołaniu jednostek samorządu terytorialnego przed upływem kadencji. Jest to przejawem demokracji i formą rzeczywistego wspólnego tworzenia przyszłego kształtu miasta w którym żyjemy.
.
Dlatego też z przykrością i niepokojem obserwujemy publikowane w ostatnich dniach wypowiedzi Prezydenta Miasta oraz Rzecznika Prasowego Urzędu Miejskiego, które w lekceważący i dyskredytujący sposób odnoszą się do planowanego referendum lokalnego. W niektórych wypowiedziach pojawia się wyraźne sugestie dotyczące rzekomego ukrywania przed mieszkańcami rzeczywistego przedmiotu referendum w trakcie zbierania podpisów pod wnioskiem o jego przeprowadzenie. Tymczasem wniosek o przeprowadzenie referendum poparty został przez kilkanaście tysięcy mieszkańców, co zostało pozytywnie zweryfikowane przez Komisarza Wyborczego, jako spełniające wymogi ustawowe.
.
Uważamy zatem, iż wypowiedzi takie nie tylko uwłaczają procedurom demokratycznym, kwestionując prawo mieszkańców do wyrażania swoich opinii, ale także w niejasnym świetle stawiają decyzję instytucji Komisarza Wyborczego. Jest to tym bardziej przykre, że wybrane w demokratycznych wyborach władze naszego miasta, w obliczu niekomfortowej dla siebie sytuacji, dają mieszkańcom gorzką lekcję braku poszanowania praw obywatelskich i zasad demokracji.
.
Wierzymy jednak, iż poczucie obywatelskiej odpowiedzialności i troska o los wspólnego dobra jakim jest nasze miasto sprawią, iż mieszkańcy licznie pojawią się na referendum 8 listopada, aby oddać głos w sprawie przyszłości Gliwic.
.
dr Zbigniew Wygoda
Pełnomocnik Inicjatora Referendum
Najnowsze komentarze