Pierwsza tura wyborów samorządowych już w niedzielę.
To idealny czas na finalne przemyślenia i końcowe wnioski. W Zabrzu walka o urząd prezydenta miasta rozegra się pomiędzy czwórką kandydatów. Prezentujemy ich sylwetki (w kolejności alfabetycznej) oraz najważniejsze założenia programowe.
Barwy PiS w listopadowych wyborach będzie reprezentował Borys Borówka. 37-letni doktor inżynier Politechniki Śląskiej, przekonuje wyborców hasłem ?Działajmy wspólnie dla dobra zabrzan?. Jego program wyborczy opiera się na dziesięciu punktach. Główne z nich to: budowa nowych żłobków i przedszkoli oraz poprawa współpracy na linii Rada Miasta ? Rady Dzielnic. Na tym obietnice kandydata PiS się nie kończą ? zapowiada, że gdy zostanie prezydentem Zabrza, postara się wybudować nowe parkingi i poprawić stan dróg.
.
W programie najmłodszego z kandydatów znalazło się też coś dla internautów ? stawia sobie za cel zwiększenie liczby ?hot-spotów? w Zabrzu.
Borówka, jako wierny kibic Górnika Zabrze, zamierza wybudować zupełnie nowy stadion dla swojej ulubionej drużyny. Kwestia stadionu Górnika, to jedna z częściej przewijających się obietnic w tegorocznej kampanii.
Oficjalna strona internetowa: www.borysborowka.info
.
Urzędująca prezydent Zabrza nie jest jedyną kobietą startującą w nadchodzących wyborach samorządowych. Oprócz niej, do walki o prezydencki fotel włączyła się też Elżbieta Kaczmarek-Huber.
.
56-letnia kandydatka Obywatelskiego Ruchu Obrony Mieszkańców najpóźniej dołączyła do grona kandydatów.
Kaczmarek-Huber sama siebie przedstawia jako ?Kandydatkę Mieszkańców?, a kluczem do jej prezydentury ma być szeroko pojęty ?dialog społeczny? oraz walka z korupcją i układami. Podobnie jak kandydat PiS, kładzie nacisk na rozwój żłobków i przedszkoli. Kaczmarek-Huber zamierza też pomóc zabrzańskim rodzinom poprzez wspieranie taniego budownictwa (socjalnego i komunalnego) oraz obniżkę cen czynszu i wody. Na swojej stronie internetowej działaczka społeczna wylicza swoje osiągnięcia ? m.in. założenie pierwszej w Zabrzu Obywatelskiej Poradni Prawnej oraz Społecznej Inicjatywy STOP KORUPCJI.
Oficjalna strona internetowa: www.ek-h.pl
.
Kiedy w 2006 roku, wówczas mało znana Małgorzata Mańka-Szulik została wybrana na prezydenta Zabrza, była to jedna z większych niespodzianek wyborczych. Dziś, cztery lata później, podobną sensacją byłaby porażka 55-letniej Mańki-Szulik. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego podkreśla, że jest kandydatką bezpartyjną, a startuje z Komitetu Wyborczego Wyborców Małgorzaty Mańki-Szulik. Jej wyzwania na drugą kadencję, w przypadku kolejnej wygranej, są jasno sprecyzowane ? remont dworca kolejowego, rozwój systemu monitoringu oraz modernizacja Szpitala Miejskiego i innych placówek medycznych.
.
Urzędująca prezydent zamierza również kontynuować budowę Drogowej Trasy Średnicowej, wraz z nowymi zjazdami i rondami.
Nie zapomina też o sporcie ? zapowiada, że chce zmodernizować obiekt Górnika Zabrze. Warto dodać, że Mańkę-Szulik popiera również Jerzy Wereta z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który do niedawno sam wymieniany był w gronie kandydatów na prezydenta Zabrza.
Oficjalna strona internetowa: www.mszulik.pl
.
Zabrzański kwartet pretendentów do prezydenckiego fotela uzupełnia Mirosław Sekuła, poseł na Sejm obecnej kadencji, znany z szefowania sejmowej komisji śledczej w sprawie tzw. ?afery hazardowej?. To właśnie kandydat Platformy Obywatelskiej, według sondaży, będzie najpoważniejszym rywalem obecnej prezydent. 55-letni Sekuła jest absolwentem gliwickiej Politechniki Śląskiej.
.
Ma już za sobą pracę w zabrzańskim samorządzie ? w latach był 1994-98 był wiceprezydentem miasta.
Sprawował również funkcje państwowe, przez sześć lat będąc prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Program wyborczy Sekuły opiera się na dziesięciu ?celach strategicznych?. Są to m.in. rozwój infrastruktury drogowej, poprawa jakości usług świadczonych przez służbę zdrowia oraz zmniejszenie bezrobocia w Zabrzu. Jak większość kandydatów, Sekuła nie zapomina o Górniku Zabrze ? jednym z jego celów jest modernizacja obiektu przy ul. Roosevelta. Poseł Platformy uważa, że warto postawić też na czystość miasta, m.in. poprzez oczyszczanie Bytomki i Kłodnicy.
Oficjalna strona internetowa: www.prezydent-zabrza.pl
Spośród czwórki kandydatów, dwóch reprezentuje największe partie w kraju. Pozostała dwójka startuje z list lokalnych komitetów.
Warto również zauważyć, że chociaż polityka jest w Polsce głównie domeną mężczyzn, to w Zabrzu połowę kandydatów stanowią kobiety.
Według danych Państwowej Komisji Wyborczej, w Zabrzu uprawnionych do głosowania będzie 145.980 mieszkańców. Kogo wybiorą? O tym dowiemy się najpóźniej po drugiej turze wyborów, czyli 5 grudnia.
Michał Pac Pomarnacki
Najnowsze komentarze