12-metrowy obelisk zwieńczony rzeźbą. Na Placu Krakowskim może stanąć Pomnik Powstań Polskich

Pierwotnie pomnik miał stanąć od strony ul. Wrocławskiej

Na najbliższej sesji Rady Miasta radni będą głosować nad pomysłem wzniesienia Pomnika Powstań Polskich na Placu Krakowskim.

– Uchwała to tylko wyrażenie zgody na inwestycję. Cała inicjatywa oraz zebranie środków jest w rękach pomysłodawców – mówi nam Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.

O powstanie pomnika zawnioskował kilka lat temu gliwicki oddział Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej, który zwrócił się do Magistratu z prośbą o wskazanie miejsca, gdzie będą mogły odbywać się uroczystości związane z historią Polski. Pomnik ma być punktem, wokół którego takie zgromadzenia będą się koncentrować. Monument zlokalizowany zostanie u wejścia na Plac Krakowski od strony ul. Wrocławskiej (wąskie przejście między trybunami widowni).

– Decyzja o lokalizacji i propozycja umiejscowienia pomnika i jego otoczenia w tym, a nie innym miejscu, jest wynikiem dyskusji i ewolucji poglądów przedstawicieli Komitetu Budowy Pomnika i władz miasta – czytamy w załącznikach do uchwały.

Z inicjatywy środowiska AK-owskiego powstał już szczegółowy projekt żelbetowego obelisku. Będzie miał około 12 metrów wysokości, granitową podstawę i kolumnę zwieńczoną rzeźbą. Napisy na pomniku wykonane mają zostać z nierdzewnych liter umieszczonych na płytach z szlifowanego jasnego marmuru lub granitu.

Pomnik Powstań Polskich ma upamiętniać wszystkie najważniejszy zrywy niepodległościowe w historii kraju. Zgodnie z życzeniem pomysłodawców mają to być:

– na tablicy czołowej: Powstanie Listopadowe (1830r.), Powstanie Lwowskie (1918r.), Trzecie Powstanie Śląskie (1921r.), Powstanie Solidarności (1980r.);

– na tablicy prawej: Konfederacja Barska (1768r.), Powstanie Krakowskie (1846r.), Powstanie Wielkopolskie (1918r.), Powstanie Warszawskie (1944r.);

– na tablicy lewej: Powstanie Wielkopolskie (1806r.), Powstanie Styczniowe (1863r.), Drugie Powstanie Śląskie (1920r.), Strajki Robotnicze (1970r.);

– na tablicy tylnej: Insurekcja Kościuszkowska (1794r.), Powstanie Wielkopolskie (1848r.), Pierwsze Powstanie Śląskie (1919r.), Poznański Czerwiec (1956r.)

Jeżeli w czwartek radni wyrażą zgodę na inwestycję, budowa pomnika zostanie sfinalizowana z funduszy pochodzących od sponsorów i zbiórki publicznej.

Plac Krakowski przechodzi w ostatnich miesiącach gruntowne zmiany. Miasto zdecydowało o przeniesieniu większości imprez rozrywkowych na teren Hali Gliwice lub Parku Chrobrego. Na popularnym „Kraku” Magistrat planuje utrzymać jedynie część uroczystości o charakterze oficjalnym, jak np. rocznica Konstytucji 3 Maja.

Michał Szewczyk