Na najbliższej sesji Rady Miasta radni będą głosować nad pomysłem wzniesienia Pomnika Powstań Polskich na Placu Krakowskim.
– Uchwała to tylko wyrażenie zgody na inwestycję. Cała inicjatywa oraz zebranie środków jest w rękach pomysłodawców – mówi nam Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.
O powstanie pomnika zawnioskował kilka lat temu gliwicki oddział Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej, który zwrócił się do Magistratu z prośbą o wskazanie miejsca, gdzie będą mogły odbywać się uroczystości związane z historią Polski. Pomnik ma być punktem, wokół którego takie zgromadzenia będą się koncentrować. Monument zlokalizowany zostanie u wejścia na Plac Krakowski od strony ul. Wrocławskiej (wąskie przejście między trybunami widowni).
– Decyzja o lokalizacji i propozycja umiejscowienia pomnika i jego otoczenia w tym, a nie innym miejscu, jest wynikiem dyskusji i ewolucji poglądów przedstawicieli Komitetu Budowy Pomnika i władz miasta – czytamy w załącznikach do uchwały.
Z inicjatywy środowiska AK-owskiego powstał już szczegółowy projekt żelbetowego obelisku. Będzie miał około 12 metrów wysokości, granitową podstawę i kolumnę zwieńczoną rzeźbą. Napisy na pomniku wykonane mają zostać z nierdzewnych liter umieszczonych na płytach z szlifowanego jasnego marmuru lub granitu.
Pomnik Powstań Polskich ma upamiętniać wszystkie najważniejszy zrywy niepodległościowe w historii kraju. Zgodnie z życzeniem pomysłodawców mają to być:
– na tablicy czołowej: Powstanie Listopadowe (1830r.), Powstanie Lwowskie (1918r.), Trzecie Powstanie Śląskie (1921r.), Powstanie Solidarności (1980r.);
– na tablicy prawej: Konfederacja Barska (1768r.), Powstanie Krakowskie (1846r.), Powstanie Wielkopolskie (1918r.), Powstanie Warszawskie (1944r.);
– na tablicy lewej: Powstanie Wielkopolskie (1806r.), Powstanie Styczniowe (1863r.), Drugie Powstanie Śląskie (1920r.), Strajki Robotnicze (1970r.);
– na tablicy tylnej: Insurekcja Kościuszkowska (1794r.), Powstanie Wielkopolskie (1848r.), Pierwsze Powstanie Śląskie (1919r.), Poznański Czerwiec (1956r.)
Jeżeli w czwartek radni wyrażą zgodę na inwestycję, budowa pomnika zostanie sfinalizowana z funduszy pochodzących od sponsorów i zbiórki publicznej.
Plac Krakowski przechodzi w ostatnich miesiącach gruntowne zmiany. Miasto zdecydowało o przeniesieniu większości imprez rozrywkowych na teren Hali Gliwice lub Parku Chrobrego. Na popularnym „Kraku” Magistrat planuje utrzymać jedynie część uroczystości o charakterze oficjalnym, jak np. rocznica Konstytucji 3 Maja.
Michał Szewczyk