13 tablic informujących o Tragedii Górnośląskiej stanie w ogrodzie Willi Caro. We wtorek prezentacja on-line

fot. arch. 24gliwice.pl

W ogrodzie Willi Caro od środy, 25 listopada, oglądać będzie można wystawę „Obca ojczyzna? Śląsk w 1945 roku i w latach powojennych / Fremde Heimat? Schlesien 1945 und in den Nachkriegsjahren” poświęconą Tragedii Górnośląskiej 1945 roku oraz powojennej historii i losom mieszkańców Śląska.

Tragedia Górnośląska zdefiniowana została przez Instytut Pamięci Narodowej jako „represje wobec niewinnej ludności cywilnej Górnego Śląska po zakończeniu działań frontowych, podejmowanych głównie ze względów narodowościowych”. Kuratorami wystawy są specjalizujący się w dziedzinie historii polsko-niemieckiej historycy: dr Lars-Arne Dannenberg i dr Matthias Donath z Niemiec, a także Anna Suchan z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Ikonografia pochodzi z różnych Archiwów z Polski i zza granicy, w tym są również fotografie z Państwowego Archiwum Rosyjskiego, czy nie publikowane do tej pory fotografie amerykańskiego reportażysty Johna Vachona. Dwujęzyczna wystawa przygotowana została przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej we współpracy z Saksońskim Ministerstwem Spraw Wewnętrznych oraz Konsulatem Republiki Federalnej Niemiec w Opolu w związku z obchodzonym w 2020 roku upamiętnieniem końca II wojny światowej.

Wystawę, złożoną z 13 dwustronnych tablic informacyjnych, oglądać będzie można do połowy stycznia 2021 r.

We wtorek, 24 listopada, o godzinie 18:00 odbędzie się prezentacja wystawy on-line, którą poprzedzi krótki wstęp kuratora dr Larsa-Arne Dannenberga. Moderatorem spotkania będzie historyk dr Bogusław Tracz. Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie i odbędzie się w całości online: na profilu FB Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w języku polskim oraz na profilu FB Archiwum Historii Mówionej w języku niemieckim.

(żms)/Muzeum w Gliwicach
fot. arch. 24gliwice.pl