130 milionów na renowację Kanału Gliwickiego. Efekty już widać

Zakończył się proces modernizacji śluz Rudziniec i Kłodnica na Kanale Gliwickim – informuje wykonawca.

Wartość prac remontowych, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej to blisko 54 mln zł brutto.

– Za sprawą szerokiego zakresu przeprowadzonych robót zwiększyło się bezpieczeństwo ruchu na Kanale Gliwickim, sprawność obiektów i ich niezawodność, co było priorytetem realizacji projektu. Równolegle trwają prace o podobnym zakresie na śluzach w Łabędach i Dzierżnie, a aktualizowane są dokumenty projektowe dwóch pozostałych śluz Kanału Gliwickiego ? mówi Stanisław Gruszczyński, zastępca Dyrektora ds. Utrzymania Wód w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej.


Śluza Rudziniec jest trzecią z sześciu śluz na Kanale Gliwickim i pierwszą w granicach administracyjnych woj. śląskiego ? ma 71,5 m długości, 12 m szerokości, 6,25 m spadu, zaś wysokość ścian wynosi ponad 10 m. Obiekt jest dwukomorową śluzą bliźniaczą.

Wykonawca, firma Skanska S.A. przebudowała i wyremontowała na śluzie w Rudzińcu m.in. odcinki awanportów, komór śluzy oraz zajęła się rekonstrukcją betonów głów dolnych i górnych wraz z dnem śluzy. Powstała nowa konstrukcja komory wlotowej wraz z kanałem obiegowym i dwa pomosty w awanporcie dolnym umożliwiające załogom zejście na ląd z punktami poboru wody i energii.

– Prace na tym obiekcie obejmowały remont zarówno północnej, jak i południowej komory śluzy. Aby rozpocząć remont konieczne było wykonanie gródz budowlanych, umożliwiających przebudowę i remont poszczególnych elementów śluzy ? informuje Łukasz Then, Projekt Menadżer, Skanska.

W ramach projektu modernizacji śluz odrzańskich, obecnie trwają także prace remontowe na śluzach Dzierżno i Łabędy (wykonawcą jest firma Navimor Invest). Łączny koszt wszystkich przedsięwzięć to ponad 130 milionów złotych.
fot. Skanska S.A.

Przypominamy nasz materiał dotyczący remontu łabędzkiej śluzy: