Styczeń 1945 we wspomnieniach gliwiczan – w Willi Caro odbędzie się czytanie performatywne w przestrzeni wystawy „’45. Rok ostatni, rok pierwszy na Górnym Śląsku”. Wydarzenie zaplanowano na czwartek, 27 lutego, rozpoczęcie o godzinie 16:00.
W Muzeum Gliwicach oglądać można wystawę przybliżającą tragiczne wydarzenia, jakie rozegrały się w naszym regionie wraz z wkroczeniem tu Armii Czerwonej, wydarzenia, które określa się mianem Tragedii Górnośląskiej bądź Tragedii Śląskiej. Wystawa w Willi Caro, której kuratorami są historycy – Zbigniew Gołasz z gliwickiego Muzeum oraz dr Bogusław Tracz i dr Sebastian Rosenbaum z katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – jest pierwszą obiektową ekspozycją poświęconą temu czasowi przełomu, kiedy to na Śląsku miejsce totalitaryzmu brunatnego zajmował totalitaryzm czerwony.
Ten czas tak dla naszego regionu, jak i dla Polski, zdradzonej przez zachodnich aliantów i szerzej jeszcze – dla całej Europy Środkowo-Wschodniej, choć II wojna światowa dobiegała końca – nie miał nic wspólnego z wyzwoleniem czy końcem przemocy. Przeciwnie. Był koszmarnym wprowadzeniem do jej kolejnego aktu.
– W czwartek, 27 lutego br. zapraszamy o godzinie 16:00 do Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a), gdzie w przestrzeni wystawy „’45. Rok ostatni, rok pierwszy…” usłyszymy – w wykonaniu aktorów Teatru Miejskiego w Gliwicach – wstrząsające relacje osób będących tu, w naszym mieście, świadkami wkroczenia Sowietów. Do uczestnictwa w naszym przedsięwzięciu, kolejnym z całej serii działań mających na celu upamiętnić ofiary tamtych czarnych dni, przedsięwzięciu, które od strony formalno-artystycznej określić można jako „czytanie performatywne”, zapraszamy osoby, które ukończyły 14 rok życia. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona – zapowiada Muzeum w Gliwicach.
(żms)/MwG
fot. mat. organizatora