Stacja Artystyczna Rynek organizuje spotkanie autorskie z Rafałem Księżykiem, dziennikarzem muzycznym i autorem biografii polskich artystów. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 3 kwietnia, rozpoczęcie o godzinie 18:30. Wstęp jest wolny.
Na początku marca odbyła się premiera najnowszej książki Księżyka “Fala. Rok 1984 i polski postpunk” i to w dużej mierze tej pozycji dotyczyć będzie spotkanie.
– Gdy za żelazną kurtyną niezmiennie trwa Orwellowski „rok 1984”, najlepszym sposobem, by wskoczyć w inną rzeczywistość, jest założenie zespołu rockowego. Do tego właśnie 1984 zabiera nas w podróż w czasie Rafał Księżyk. Był to rok przełomowy dla polskiej muzyki rockowej – zapowiadają organizatorzy.
Doszła wtedy do głosu młodzież, która dorastała w realiach stanu wojennego. A najdobitniej przemówiła ta z mniejszych miast. Ustrzyki Dolne, Łańcut, Rzeszów, Puławy, Zduńska Wola, Toruń, Bydgoszcz, Piła – to one nadają rytm opowieści Księżyka i to z nich na podbój Polski ruszają bohaterowie nowej fali
– kontynuuje SAR.
– Siekiera, Variété, 1984 i inni: amatorzy, którzy ograniczone możliwości równoważą nadzwyczajną mobilizacją. Ich bezkompromisowa, bolesna, a zarazem intelektualna muzyka jest niczym wyzwalający chichot, który dochodzi ze szczelin w systemie. I porywa tłumy.
A zatem, jak śpiewa Siekiera, „dobrze jest, dobrze jest”. Ruszyła fala – czytamy dalej w zapowiedzi.
Rafał Księżyk to bezsprzecznie jeden z najlepszych polskich dziennikarzy muzycznych i kronikarzy, który ma na koncie biografie wielu wybitnych artystów takich jak choćby Tomasz Stańko, Robert Brylewski czy Tymon Tymański. Do tego dochodzą książki tematyczne zogniskowane wokół szeroko rozumianej kultury niezależnej. Można tu wymienić m.in. wielokrotnie nagradzaną „Śnialnię”, portretującą genialny kolektyw artystyczny z Górnego Śląska czy też „Dziką Rzecz”, traktującą o zapomnianych legendach polskiego undergroundu.
Spotkanie poprowadzi Szymon Szwajger.
Czwartek, 3 kwietnia, godzina 18:30, Stacja Artystyczna Rynek, Rynek 4|5, Gliwice. Wstęp wolny.
Wydarzenie z dostępem dla osób z niepełnosprawnością ruchową po wcześniejszym zgłoszeniu organizatorowi potrzeby udostępnienia schodołazu gąsienicowego. Schodołaz obsługuje wózki tradycyjne, nie elektryczne. Potrzebę można zgłosić dzwoniąc pod nr tel. 504 676 972 lub pisząc wiadomość na adres sar.gtwgliwice@gmail.com.
Impreza organizowana jest w ramach Alternative Nights In Gliwice przez Stowarzyszenie GTW przy wsparciu Centrum Kultury Victoria.
Wydarzenie w serwisie facebook.com – link.
(żms)/SAR
fot. mat. organizatora