W 80% wykonane zostały już prace modernizacyjne wieży gliwickiej Radiostacji.
Zabytkowy obiekt jest impregnowany, co ma zabezpieczyć go przed pleśnią, grzybami, owadami i oczywiście warunkami atmosferycznymi.
Zabytkowa wieża wymaga takich prac mniej więcej co pięć lat – taka jest bowiem trwałość nakładanego impregnatu. Przed konserwacją kolor wieży był już wypłowiały – teraz będzie ciemnobrunatny.
Żeby zaimpregnować ten drewniany obiekt o wysokości ponad 110 metrów potrzeba ok. 1,5 do 2 ton preparatu.
Jest on nakładany na maszt metodą natryskową. Góra wieży jest już zaimpregnowana, teraz prace trwają na niższych partiach konstrukcji.
Oprócz masztu Radiostacji, konserwacji podlegają także stopy fundamentów, które będą odkopane i pomalowane w taki sposób, żeby beton, z którego są wykonane był chroniony przed wilgocią.
Zabezpieczane są także metalowe „ściągi”, którymi spięta jest drewniana konstrukcja.
Wpuszczany do nich fluidol ma również za zadanie uodpornienie ich na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Prace powinny zakończyć się w listopadzie, jak do tej pory przebiegają bez opóźnień. Wtedy, wieża na nowo zostanie oddana do użytku zwiedzających. Gliwicka Radiostacja jest najwyższą drewnianą konstrukcją tego typu na świecie.
Wspominając o Radiostacji warto dodać, że po 50 latach do Gliwic wrócił nadajnik z 1935 roku.
Zdemontowano go 50 lat temu, a następnie wywieziono z Radiostacji Gliwice. Nadajnik firmy Lorenz, który był sercem tego miejsca, znów można oglądać w budynku przy zabytkowej wieży. (kk)
Nadajnik został uruchomiony w 1935 roku w nowo powstałej stacji nadawczej przy obecnej ul. Tarnogórskiej. Pracował najpierw na rzecz niemieckiej Radiostacji Wrocław, a po wojnie (między 1945 a 1950 rokiem) jako stacja nadawcza Rozgłośni Radia Katowice.
6 lipca 1963 roku zapadła decyzja o demontażu i przewiezieniu nieczynnego urządzenia do Radiostacji Poznań w Murowanej Goślinie, gdzie wysłużony nadajnik miał zostać zmagazynowany. Aparat trafił jednak pod właściwą opiekę i przetrwał. Z Murowanej Gośliny gliwicki nadajnik przewieziono do Muzeum Techniki w Warszawie, gdzie urządzenie zachowano w dobrym stanie.
10 września aparatura wróciła do Radiostacji tą samą drogą, którą 18 sierpnia 1963 roku wyjeżdżała z Gliwic.