Przygotowujesz właśnie swojej CV i nie wiesz do końca co i gdzie należy wpisać? Czy przygotowałeś swoje podsumowanie zawodowe, umiejętności i czy uwzględniłeś swoje osiągnięcia?
Jeśli nie jesteś pewien, przeczytaj artykuł i dowiedz się jak wpisać te informacje i zainteresować nimi rekruterów!
Spójrz też na kompleksowy poradnik, w którym nauczysz się, jak napisać profesjonalne CV.
Jak zainteresować rekrutera swoim podsumowaniem zawodowym?
Pierwsze co widzi pracodawca, gdy otwiera CV to góra dokumentu.-W tym miejscu powinno znajdować się kilka zdań podsumowujących Twoją osobę.
Bardzo często kandydaci zapominają o tej sekcji, a jest to duży błąd. Jeśli zawrzesz podsumowanie zawodowe, rekruter będzie szybko mógł poznać najważniejsze informacje o Tobie, które zachęcą go do dalszej lektury.
Co powinno zawierać podsumowanie?
Ważne, żebyś w 2-4 zdaniach opisał, czym się zajmujesz, jak długo i jakie obszary są najważniejsze w Twojej pracy. Warto też napisać krótkie zdanie, w jakim kierunku chcesz się dalej rozwijać.
[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””] Przykład:
Mam 5-letnie doświadczenie w marketingu online. Planuję kampanie social media, odpowiadam za pozycjonowanie stron i analizuję efekty prowadzonych działań marketingowych. Zależy mi na dalszym rozwoju w obszarze marketingu. [/perfectpullquote]
Dzięki temu rekruter od razu zobaczy, czym się zajmujesz. Możesz też podkreślić pewne informacje stosując pogrubienie czcionki. Pamiętaj, żeby wybrać kilka słów, które w ten sposób wyróżnisz. Na przykład: Mam 5-letnie doświadczenie w marketingu online.
Jeśli chcesz zobaczyć więcej przykładów, jak napisać podsumowanie zawodowe w CV, zobacz artykuł: “Cele zawodowe w CV – 4 rady jak napisać podsumowanie zawodowe”.
Co warto wpisać w sekcji umiejętności?
Umiejętności to kolejna sekcja, która sprawia dużo problemów i często jest pomijana. Jeśli w swoim CV w umiejętnościach masz wpisane cechy osobowości np. komunikatywność, zdolność do szybkiego uczenia się, otwartość to szybko to zmień!
Rekruterzy najczęściej pomijają wzrokiem tego typu sformułowania. Większość kandydatów wpisuje je dokładnie w ten sam sposób. Ponadto na tym etapie rekrutacji Twoje kompetencje miękkie nie są aż tak istotne dla pracodawców.
Zamiast tego, wpisz w umiejętności obszary, na których się znasz i które będą przyciągały wzrok.
[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””] Przykład:
Aktywna sprzedaż i obsługa klienta
Realizacja celów sprzedażowych
Analiza potrzeb klientów
Prowadzenie negocjacji handlowych [/perfectpullquote]
Takie sformułowania przyciągają wzrok – są tzw. “słowami kluczowymi”. Warto też dopasować je do oferty pracy, na którą aplikujesz. Spójrz, jakich użyto stwierdzeń w opisanych zadaniach oraz wymaganiach i sprawdź, czy znajdują się one również w Twoim CV!
Chcesz zobaczyć więcej przykładów przydatnych umiejętności do CV? Zobacz artykuł o tym, jakie umiejętności wpisać do CV, żeby szybko znaleźć pracę.
Jak opisać osiągnięcia w doświadczeniu zawodowym?
Pracodawcy od razu zwracają uwagę w CV na informacje o efektach pracy. Wiele osób o tym zapomina i wpisuje tylko zakres obowiązków. Pomyśl, czy jest coś w Twoim doświadczeniu, czym chciałbyś się pochwalić.
Pod opisem obowiązków umieść podsekcje “Osiągnięcia”. Wpisz jak najbardziej konkretne informacje dotyczące efektów Twojej pracy, wdrożenia projektów, wprowadzenia usprawnień.
[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””] Przykład:
Realizacja celów sprzedaży na poziomie 120%
Pozyskanie 10 kluczowych klientów m.in. Firma X, Firma Y
Optymalizacja czasu raportowania danych finansowych o 20% dzięki wprowadzeniu narzędzi w Excel. [/perfectpullquote]
Dzięki takim informacjom pracodawca od razu zwróci na Ciebie uwagę i zwiększysz swoją szansę na zaproszenie do kolejnego etapu rekrutacji!
Sprawdź swoje CV pod kątem podsumowania zawodowego, umiejętności i osiągnięć. Jeśli ich nie zawarłeś, postaraj się zastanowić, jakie są efekty Twojej pracy i na jakich obszarach się znasz. Wpisz je do CV i nie zapomnij dopasowywać treści do konkretnych ogłoszeń o pracę!
—
Joanna Gąsiorowska, Konsultant Kariery w Interviewme. Dyplomowany doradca zawodowy wyspecjalizowany w rozpoznawaniu i rozwijaniu kompetencji i preferencji zawodowych kandydatów. Posiada duże doświadczenie w prowadzeniu rekrutacji po stronie Agencji Doradztwa Personalnego oraz w wewnętrznym dziale personalnym.