30 lat od katastrofy w Czarnobylu. Gliwicka firma zabiera w wirtualną wycieczkę po zonie

26 kwietnia 1986 roku doszło do katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. We wtorek odbywają się uroczystości i konferencje przypominające tamto wydarzenie. Wśród nich znalazł się silny akcent gliwicki.

W Kijowie światową premierę ma przygotowany przez rodzimą firmę The Farm 51 „Chernobyl VR Project” – wirtualna wycieczka po zamkniętej strefie wykluczenia.

Chernobyl VR Project to przedsięwzięcie gliwickiego studia The Farm 51, które łączy świat wirtualnej rzeczywistości ze światem aplikacji edukacyjnych. Jest to pierwsza w historii wirtualna wycieczka i wirtualne muzeum Czarnobyla i Prypeci przeznaczona na urządzenia VR, takie jak Oculus Rift, HTC Vive, PlayStation VR oraz mobilne, takie jak Samsung Gear VR.


Projekt będzie można na razie obejrzeć w Kijowie, natomiast docelowo trafi do użytkowników urządzeń z technologią VR. Zwiastun możliwości prezentuje poniższa zapowiedź (podpowiadamy, istnieje możliwość poruszanie obrazem po kliknięciu myszą na ekran).

Zespół The Farm 51 wielokrotnie odwiedził miejsce katastrofy przygotowując projekt i zbierając materiały wizualne.
– Chernobyl VR Project to połączenie wszystkich dostępnych dziś form kreowania wirtualnej rzeczywistości – interaktywnego filmu stereoskopowego, zdjęć 360 czy typowej aplikacji 3D zbliżonej jakością doznań do gier komputerowych. Projekt powstaje przy użyciu technologii Reality 51, która zapewnia maksymalne przeniesienie rzeczywistości do świata wirtualnego – informują przedstawiciele firmy.

26 kwietnia 1986 roku przegrzanie reaktora jądrowego w bloku energetycznym nr 4 doprowadziło do wybuchu wodoru, wzniecenia pożaru oraz rozprzestrzenienia substancji promieniotwórczych na terenie elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Tak rozpoczęła się największa w historii katastrofa przemysłowa i ekologiczna.