300-lecie konsekracji dwóch gliwickich świątyń. Można zwiedzić na co dzień niedostępny obiekt

Kościoły pw. św. Jerzego w Ostropie i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łabędach to cenne zabytki sztuki sakralnej. Z okazji przypadającego w tym roku 300-lecia konsekracji świątyń we wrześniu będzie okazja by dowiedzieć się nieco więcej na temat tych pięknych budowli.

Kościół pw. św. Jerzego w Ostropie został wybudowany na miejscu innej świątyni, która została zniszczona podczas wojen szwedzkich w latach 1655–1656. Budynek o konstrukcji drewniano-murowanej może się poszczycić zachowanym barokowym wyposażeniem – amboną, belką tęczową (z datą 1646, czyli wykonaną 73 lata przed poświęceniem kościoła), konstrukcją głównego ołtarza i prezbiterium.

Kościół nie jest obecnie używany w celach religijnych, dlatego warto wziąć udział w obchodach jubileuszu 300-lecia konsekracji kościoła w niedzielę 22 września.

O godzinie 16:45 o historii świątyni opowie ks. Michał Wilner, proboszcz. Później głos zabierze Ewa Pokorska-Ożóg, miejski konserwator zabytków, a wykład wygłosi ks. dr hab. Piotr Górecki z Uniwersytetu Opolskiego. Na zakończenie zaplanowano spektakl Teatru A pt. „Poranek” (godzina 18:15). Podczas obchodów będzie także promowana książka o kościele pw. św. Jerzego – „Bene ordinata et eleganter picta. Kościół św. Jerzego w Gliwicach-Ostropie (1667–1719–2019)”.


Okazja, żeby zajrzeć do wnętrza świątyni, będzie także w poniedziałek 16 września. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego po ostropskim kościele będzie oprowadzać Antonia Żaba. Zwiedzanie możliwe jest w dwóch grupach – o godzinie 15:00 i 16:00.

Drugą świątynią, która w tym roku świętuje 300-lecie konsekracji, jest kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łabędach (ul. Staromiejska 25). Co ciekawe, ten budynek został zbudowany w XV wieku – wprawne oko wypatrzy późnośredniowieczne gotyckie sklepienia. W latach 1716–1719 z inicjatywy rodu von Welczeck kościół został rozbudowany. O rodzinie von Welczeck przypomina kamienny rodowy herb nad wejściem głównym i inskrypcja na chrzcielnicy stojącej w pobliżu rodzinnego grobowca.

Warto także przyjrzeć się kamiennej rzeźbie Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z XVIII wieku (w niszy, nad głównym wejściem).

Do końca września w pobliżu kościoła można oglądać wystawę planszową prezentującą niezwykłą architekturę łabędzkiej świątyni. Muzeum w Gliwicach przygotowało także specjalny folder, w którym są opisane szczegóły wyposażenia i wystroju kościoła. Można go kupić w kościele, Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) i Zamku Piastowskim (ul. Pod Murami 2). Ekspozycję i publikację opracowała Anna Kwiecień, historyk sztuki z gliwickiego muzeum.

(żms)/UM(mm)
fot. Z. Daniec, A. Witwicki/MSI