3,5 tony martwych ryb w zbiorniku Dzierżno Duże i Kanale Gliwickim. Obowiązuje zakaz korzystania z wody

fot. Koło PZW nr 29/OSP KSRG Rudziniec

3.5 tony śniętych ryb wydobyto ze zbiornika Dzierżno Duże i Kanału Gliwickiego w pierwszych dniach sierpnia. Przyczyna pomoru nie została jeszcze jednoznacznie wskazana, jednak na rządowej stronie pojawiły się informacje o dużym wzroście liczebności złotej algi. Wprowadzono zakaz korzystania z wody.

 
Interwencyjny odłów prowadzono w sobotę i niedzielę, 3-4 sierpnia. Wędkarze z PZW okręg 29 w mediach społecznościowych radzą, by ograniczyć kontakt z wodą. Martwe okazy fauny pojawiły się w akwenie w dwóch lokalizacjach.

Interwencja Wód Polskich prowadzona w sobotę polegała na podjęciu z wody kilkudziesięciu martwych okazów różnych gatunków ryb i prowadzeniu inspekcji zbiornika. Powiadomiono wszystkie służby, w tym m.in. Inspektorat Ochrony Środowiska, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gliwicach i Powiatowy Inspektorat Weterynarii.

Głównie (śnięte) ryby widoczne były na odcinku od dzikiej plaży do wypływu wody ze zbiornika. Ze szczególnym naciskiem na wał i okolice Taciszowa

– informowali członkowie Koła PZW nr 29 Dzierżno Duże w mediach społecznościowych. W pobliżu brzegów obserwowano także duże ilości ryb jeszcze żywych, ale już będących w złej kondycji.

Powiadomione zostały wszystkie służby, pobrane próby wody, pracownicy Wód Polskich zbierają śnięte ryby. Przeważają drobne okonie, większe leszcze. Niestety straciliśmy kilka okazowych szczupaków, sandaczy, i karpi – kontynuowali wędkarze.

Od rana w niedzielę, 4 sierpnia, pracownicy Wód Polskich w Gliwicach kontynuowali działania terenowe, związane ze śnięciem ryb w wodach zbiornika.

– Partole kontrolne od strony lądu i wody ujawniły znaczącą ilość śniętych ryb. Do godzin przedpołudniowych w niedzielę (4.08) odłowiono z wody ok. 400 kg ryb. Z kolei bilansem ok. 440 kg podjętych z wody śniętych ryb zakończyły się partole interwencyjne PGW WP RZGW w Gliwicach dnia 3 sierpnia. W działaniach na wodzie uczestniczą wspólnie z PGW WP jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz Państwowej Straży Rybackiej – relacjonują Wody Polskie.

– Zweryfikowano pracę urządzeń upustowych zbiornika Dzierżno Duże, który alimentuje wodę również na potrzeby Kanału Gliwickiego – zachowany jest minimalny upust wody ze zbiornika, co maksymalnie ogranicza migrację ewentualnych przyczyn śniecia ryb w zbiorniku do Kanału Gliwickiego – dodaje instytucja.

Do poniedziałku, 5 sierpnia, z wód zbiornika Dzierżno Duże i Kanału Gliwickiego wyłowiono łącznie już 3.5 tony śniętych ryb. Pobrano próbki do badań laboratoryjnych.

Wysokie wartości złotej algi w Dzierżnie Dużym

W ostatnich dniach lipca wprowadzono I stopień zagrożenia (najniższy w trzystopniowej skali) związany z występowaniem „złotej algi” w na punkcie kontrolnym Pławniowicach. Z kolei 3 sierpnia na stronie rządowej dotyczącej Odry poinformowano, że W Kanale Gliwickim wzrosła liczebność „złotej algi”. 5 sierpnia wartości te były jeszcze większe.

Analizy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ wykazały obecność 100 mln komórek „złotej algi” w litrze wody w zbiorniku Dzierżno Duże. W Kanale Gliwickim liczebność tego glonu obecnie utrzymuje się na poziomie ok. 70 mln komórek w litrze wody

– czytamy w komunikacie.

W trosce o bezpieczeństwo zdrowotne oraz w celu zapobiegania przenoszeniu „złotej algi” do innych zbiorników, Wojewoda Śląski wydał zarządzenie o zakazie korzystania z wód w Dzierżnie i sekcji IV Kanału Gliwickiego do 19 sierpnia. W zakres zakazu wchodzi spożywanie wody, wchodzenie do wody, kąpiele, połów i spożywanie ryb, pojenie zwierząt gospodarskich i domowych, używanie wody do celów gospodarczych, w tym podlewanie, uprawianie sportów wodnych i turystyki oraz inne działania wiążące się z bezpośrednim kontaktem z wodami.

Już w weekend zamontowano tablice informujące o występowaniu złotych alg. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się Prymnesium parvum, pomiędzy Jeziorem Dzierżno Duże, a Kanałem Gliwickim ustawiane są zapory z worków ze słomą jęczmienną, która absorbuje algi.

Inspekcje środowiskowe i Pracownicy Wód Polskich są na miejscu i prowadzą działania. 3 sierpnia uruchomiona została procedura powiadamiania w ramach Międzynarodowego Planu Ostrzegawczo-Alarmowego dla Odry.

Jeszcze w poniedziałek miała odbyć się narada międzyresortowego zespołu ds. Odry, która po analizie sytuacji wyda dalsze rekomendacje w sprawie działań zaradczych.

Służby pozostają w gotowości i kontynuują bieżące obserwacje terenowe.

(żms)
fot. Koło PZW nr 29 Dzierżno Duże (FB)/OSP KSRG Rudziniec (FB)

50 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze