Która sztuka zwyciężyła w trzeciej edycji konkursu o nagrodę im. T. Różewicza? Rozstrzygnięcie w sobotę

„Błoto” Łukasza Pawłowskiego, „Kret/Mara” Katarzyny Szaulińskiej i „Norman Freeman” Agnieszki Jelonek – to trzy finałowe sztuki trzeciej edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza. Zwycięzcę poznamy w sobotę, 16 listopada.

Uroczystość ogłoszenia wyników odbędzie się o godzinie 16:00 na Scenie Kameralnej Teatru Miejskiego w Gliwicach przy ul. Nowy Świat 55/57. Wstęp jest wolny, nie obowiązują wejściówki.

Trzy sztuki w finale

Przypomnijmy, że do tegorocznej, trzeciej już edycji konkursu, organizowanego przez Teatr Miejski w Gliwicach, zgłoszono 112 utworów scenicznych. Do etapu przedfinałowego zostało zakwalifikowanych 19 sztuk, spośród których jury wybrało trzy. Są to w kolejności alfabetycznej:

  • „Błoto” Łukasza Pawłowskiego – opowieść o dorosłym rodzeństwie, próbującym przetrwać w postapokaliptycznym świecie,
  • „Kret/Mara” Katarzyny Szaulińskiej – historia byłych kochanek, które spotykają się w skażonej, promieniotwórczej Strefie zwanej „Jamą”,
  • „Norman Freeman” Agnieszki Jelonek – opowieść o dwóch osobach – „ja” i „ja” – w jednym ciele.

Wyboru zwycięskiej sztuki dokona kapituła pod przewodnictwem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w której zasiadają także: Zyta Rudzka, Beniamin Bukowski, Roman Pawłowski i Paweł Szkotak.

Dramaty, które znalazły się w finale tegorocznej edycji, łączy wspólny element: świat, w którym żyją bohaterowie (nasz świat), jest nie do wytrzymania. Uczucia, związki, emocje kosztują nieprawdopodobnie wysoką cenę. Angielszczyzna ujmuje to zwięźle – „The sky is the limit” (cenowy). Zerwane z łańcucha szaleństwo nie ogląda się na cierpienie innych. Szaleństwo urodziło się z cierpienia i nie zna empatii. „Chaos rządzi”, jak powiedział martwy lis w „Antychryście” Larsa von Triera. Możemy się tylko zastanawiać, dlaczego tworzymy dla siebie takie zimne, nieczułe piekło? – mówi o finałowych dramatach Małgorzata Sikorska-Miszczuk.

Uroczystość finałową, podczas której poznamy zwycięzcę konkursu, zaplanowano na 16 listopada w Teatrze Miejskim. Tego dnia odbędzie się także premiera książki zawierającej teksty finałowe II edycji konkursu.

Przypomnijmy, że patronem nagrody dramaturgicznej jest Tadeusz Różewicz, Honorowy Obywatel Gliwic. Pisarz mieszkał w naszym mieście od 1949 do 1968 roku. To w Gliwicach powstało wiele jego utworów, z dramatem „Kartoteka” na czele. Różewicz był związany z amatorskim Studenckim Teatrem Politechniki Śląskiej STEP.

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na nagrodarozewicza.pl.

(żms)/UM Gliwice(bb/TM)