Chcą „prawa do aborcji do 12. tygodnia bez podania przyczyny”. Ruszyła zbiórka podpisów (TV)

– Rozpoczynamy zbiórkę podpisów pod projektem ustawy Legalna Aborcja bez Kompromisów. Ten projekt nie jest radykalny, przerywanie ciąży cały czas się dzieje, trzeba to unormować – zapowiadają aktywistki i aktywiści związani z grupą Nic o Nas bez Nas.

Szczegóły zaprezentowano dziennikarzom w środę, podczas briefingu prasowego zorganizowanego w Gliwicach na skwerze Doncaster.

– Dzisiejsze spotkanie poświęcone jest rozpoczęciu zbiórki podpisów pod projektem społecznym ustawy: Legalna Aborcja bez Kompromisów. Jest to kontynuacja pracy Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, posłanek Lewicy oraz kilkuset organizacji pozarządowych, które już po raz kolejny próbują w Polsce wprowadzić europejskie standardy związane z ochroną praw reprodukcyjnych – mówi Małgorzata Tkacz-Janik z grupy Nic o Nas bez Nas.

Ten projekt ustawy zakłada m.in. to, że aborcja będzie bezpłatna dla osób w ciąży, które chcą dokonać aborcji i posiadają ubezpieczenie społeczne w jednostkach medycznych, które mają kontrakt z NFZ

– dodaje Kamil Kałahurski, działacz NoNbN.

– Przede wszystkim to jest to prawo do aborcji do 12. tygodnia bez podania przez kobietę przyczyny, z jakiego powodu chciała usunąć ciążę, natomiast projekt też zakłada prawo do usunięcia ciąży do 24. tygodnia gdy ciąża jest zagrożona albo gdy stwierdzono wady płodu, które uniemożliwiają potem zdolność tego płodu do życia poza organizmem matki – wyjaśnia Katarzyna Szota-Eksner, członkini NoNbN.

Z całym dokumentem projektu ustawy można zapoznać się tutaj: projekt ustawy_LegalnaAborcjaBezKompromisów.

Jakie zapisy znajdziemy w projekcie?

  • Prawo do bezpiecznego przerywania ciąży do 12. tygodnia, a w szczególnych przypadkach także po 12. tygodniu.
  • Wprowadzenie dla podmiotów leczniczych jednolitej procedury postępowania z osobą, która chce wcześniej zakończyć ciążę.
  • Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia! Chcemy dodatkowych regulacji w tym zakresie.
  • Depenalizację aborcji: zniesienia kar dla lekarzy i osób pomagających w aborcji za zgodą osoby w ciąży.
  • Reformę procedury sprzeciwu pacjenckiego.
  • Rozszerzenie programu badań prenatalnych, na badanie białka PAPP-a.
  • Świadczenie przerwania ciąży udzielane zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej, z uwzględnieniem wszystkich dostępnych metod, w tym metod farmakologicznych, które wspominane są w ustawie po raz pierwszy.
  •  
    (żms)
    wid. 24gliwice.pl/ŁG