Ach, jak cudowna jest Panama – adaptacja książki „Janoscha” na deskach Miejskiego Teatru

Każdy marzy o lepszym świecie… Ale kto z nas tak naprawdę zdecydował się wyruszyć na jego poszukiwania?

Pewnego razu Miś zauważa skrzynkę po bananach z napisem PANAMA. Od tej chwili marzy tylko o tym by odnaleźć Panamę – kraj bananów. Ba, nie tylko odnaleźć, Miś natychmiast postanawia, że tam zamieszka.
Ponieważ wszystko co w życiu robi Miś, robi ze swym najlepszym przyjacielem Tygryskiem, więc i Tygrysek dołącza do wyprawy. Długa i pełna ciekawych przygód podróż zaprowadza ich do miejsca… z którego wyruszyli.

Bajka Janoscha, niezwykle prosta i zwyczajna, uczy, że zmiany zawsze przynoszą coś dobrego. To piękna i mądra opowieść o wartości, jaką w życiu jest przyjaźń. Chcąc poznać historię Misia i Tygryska, młodzi widzowie będą musieli (dosłownie!) przejść przez magiczną bramę i wejść do świata wyobraźni autora i twórców przedstawienia. Spektakl utrzymany w poetyce surrealistycznego snu, z muzyką wykonywaną na żywo.


Pisarz niemieckojęzyczny, autor literatury dziecięcej Janosch, a dokładnie Horst Eckert urodził się 11 marca 1931 w Zabrzu. Jest autorem ponad 300 książek dla dzieci. Książką, która dała początek całemu cyklowi pozycji dla dzieci, była Ach, jak cudowna jest Panama Bohaterami cyklu są Miś i Tygrysek. Cykl obejmuje ponad 120 pozycji, które przetłumaczono na ponad 30 języków, a szereg z nich wydano też w języku polskim.

Autor jest uzdolnionym grafikiem, sam ilustruje swoje opowiadania, a stworzone przez niego wizerunki wykorzystano przy tworzeniu filmów animowanych oraz ozdabianiu ubrań dla dzieci.

Ach, jak cudowna jest Panama
Mała Scena Teatru Miejskiego w Gliwicach
PREMIERA: 4 lutego 2017 r.

autor: Janosch
tłumaczenie: Emilia Bielicka
adaptacja, teksty piosenek i reżyseria: Laura Słabińska
scenografia: Pavel Hubička
muzyka: Piotr Klimek
choreografia: Jacek Gębura
asystentka reżysera: Katarzyna Wysłucha

obsada: Rafał Derkacz, Rafał Domagała, Cezary Jabłoński, Łukasz Kabus, Katarzyna Wysłucha oraz Miś i Tygrysek

źródła: http://teatr.gliwice.pl/ wikipedia.org