AKTUALIZACJA: „Szkieletor” będzie gotowy na wiosnę, elewacja jesienią

To ważny moment dla trwającej od końca lat 70-tych budowy biurowca przy Gliwickim Centrum Handlowym. Na najniższych kondygnacjach rozpoczął się montaż szyb. Pierwsze efekty są obiecujące. Obiekt ma zostać oddany do użytku wiosną przyszłego roku.

Do widoku rusztowań w tej części ulicy Zwycięstwa zdążyli się chyba przyzwyczaić wszyscy mieszkańcy Gliwic. Prace przy potocznie nazwanym „Szkieletorze”, trwające z przerwami od końca lat 70-tych, wydają się wychodzić na ostatnią prostą. Kilka dni temu, na najniższych kondygnacjach budynku, rozpoczął się montaż szyb.

– Całość elewacji powinna być skończona pod koniec roku, możliwe nawet, że w październiku – informuje nas firma Radan, przeprowadzająca adaptację budynku.


Obecnie właścicielem 9-kondygnacyjnego obiektu jest firma Gamla Poland, będąca spółką zależną gliwickiej firmy Radan. Przeznaczenie nieruchomości o kubaturze ponad 120 tys. m3 ma być usługowo-komercyjne.

Zgodnie z aktualnymi planami, termin oddania całego budynku do użytku, to kwiecień przyszłego roku – dodają w Radanie.

Zgadzałoby się to z pierwotnymi intencjami inwestora, który zamierzał zakończyć prace przy budynku w momencie, gdy pierwsi kierowcy przejadą po gliwickim fragmencie Drogowej Trasy Średnicowej. Bezpośrednie sąsiedztwo „średnicówki” powinno skutecznie zachęcić potencjalnych najemców. Gdy w połowie ubiegłego roku rozmawialiśmy z przedstawicielami Radanu, dowiedzieliśmy się, że chętnych na powierzchnie w biurowcu nie brakuje.

– Trudno powiedzieć, czy będą to sklepy, lokale, kancelarie czy gabinety lekarskie. Tak naprawdę, charakter budynku zostanie z grubsza określony, gdy poznamy najemców pomieszczeń na parterze i I piętrze – mówiła w czerwcu 2014 roku Magdalena Wesołowska z firmy Radan.

Początki budynku sięgają końca lat siedemdziesiątych. Ówczesnym inwestorem była PSS ?Społem?. Spółdzielnia planowała otwarcie rozległego kompleksu handlowo-gastronomicznego wraz z nową siedzibą. Z powodu braku funduszy ambitne plany spaliły na panewce. W 1994 roku ruszył GCH, a dwa lata później sprzedano obiekt firmie Radan. W 2004 roku kolejnym właścicielem został Polski Koncern Naftowy Orlen, który zamierzał utworzyć tam swój regionalny oddział. Ponownie skończyło się jedynie na planach i projektach, a budynek zakupiła firma Gamla Poland, obecny właściciel nieruchomości. Prace przy 9-kondygnacyjnym biurowcu wznowiono w drugiej połowie 2013 roku.

(mpp)