Amazon od środka. Jako jedna z pierwszych redakcji zwiedziliśmy działające już centrum w Gliwicach

Amazon, amerykański koncern handlowy, po blisko pół roku działania w Gliwicach zaprosił m.in. naszą redakcję do zwiedzenia wnętrza centrum logistycznego. Mogliśmy przyjrzeć się normalnej pracy prawdziwego giganta na światowym rynku sprzedaży internetowej i nie tylko.

 
Pierwsza, dość zaskakująca obserwacja to… bardzo mało widocznych pracowników. Wszystko jest zautomatyzowane. Palety same manewrujące między przeszkodami naprawdę robią duże wrażenie.

Amazon startuje w pandemii

Gdy przy ulicy Bojkowskiej niespełna trzy lata temu ruszała budowa ogromnego magazynu, ciężko było uzyskać informację, kto jest inwestorem. Plotki głosiły, że będzie to Amazon, co oficjalnie potwierdzono dopiero pod koniec 2019 roku.

Handlowy gigant przystąpił wówczas do trwającej kilka miesięcy rekrutacji pracowników – do obsadzenia było około tysiąca wakatów.

Centrum Logistyczne E-Commerce w Gliwicach rozpoczęło działanie w trakcie największych obostrzeń związanych z pandemią – w kwietniu 2020 roku. Ze względu na ryzyko zakażenia się koronawirusem oferowało wówczas preferencyjne stawki, równocześnie wprowadziło procedury anty-covidowe. Trudno dziwić się polityce firmy – kiedy w wielu krajach świata trwał lockdown handel stacjonarny w dużej części przeniósł się do Internetu, a to domena działania Amazona.

Amazon – co to właściwie jest?

Amazon to amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe założone w 1994 roku w Seattle przez Jeffa Bezosa. Zajmuje się sprzedażą drogą elektroniczną (e-handlem) i prowadzi największy na świecie sklep internetowy. Koncern rozpoczął działanie od sprzedaży książek, jednak w miarę upływu czasu zaczął wprowadzać do swojej oferty kolejne produkty, były to DVD, sprzęt komputerowy, sprzęt elektroniczny, meble, towary spożywcze oraz wiele innych.

W styczniu 2015 Amazon ogłosił plany wejścia na rynek kinematograficzny. Do korporacji należą też Alexa Internet, Joyo.com (Amazon.cn), SoundUnwound i IMDb. Cztery lata późnej firma zajęła 4 miejsce rankingu największych przedsiębiorstw handlowych świata z przychodem wysokości 118,573 mld dolarów.

Oddziały Amazonu działają w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chinach, Japonii, Włoszech, Hiszpanii, Brazylii i innych państwach. Pierwsze swoje centra w Polsce handlowy gigant otworzył w 2014 roku. Aktualnie jest ich 9 – zlokalizowane są w Kołbaskowie (Szczecin), Okmianach (Bolesławiec), Pawlikowicach (Łódź), Bielanach Wrocławskich, Sadach Poznańskich, Gliwicach, Sosnowcu i w Łodzi. Łącznie w naszym kraju Amazon zainwestował około 4 mld złotych i stworzył miejsca pracy dla 14 tysięcy osób. (za wikipedia/mat. pras.)

Blisko 4 tysiące robotów

Centrum Logistyki E-Commerce w Gliwicach, o powierzchni ponad 210 000 m2, jest największym budynkiem Amazon w Polsce, wykorzystującym technologie Amazon Robotics. W codziennych obowiązkach pracowników wspiera 3 900 robotów transportowych, co pozwala nie tylko na ograniczenie czasu wysyłki przesyłek do klientów, ale również na znaczące zwiększenie przestrzeni magazynowej.

Przeciętny tego rodzaju robot waży ponad 150 kilogramów, porusza się z prędkością 5,5 km/h i podnosi przedmioty o ciężarze nawet do 340 kilogramów.

Pracowników wspierają również paletyzatory (zrobotyzowane ramiona z chwytakami) i manipulatory (przenoszące palety pełne towarów na kolejne piętra). Dzięki nim zamówienia mogą trafiać do klientów o wiele szybciej.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŁG