Ankieterzy na ulicach Gliwic. O co pytają mieszkańców? Jest kilka zagadnień

W przestrzeni miasta pojawią się ankieterzy, którzy na zlecenie Urzędu Miejskiego będą zbierali opinie mieszkańców w kilku obszarach tematycznych. Badanie to element przygotowań do opracowania “Strategii rozwiązywania problemów społecznych dla Gliwic” – dokumentu, który wskaże cele przyszłych działań.

Zdrowie psychiczne, potrzeby osób z niepełnosprawnościami, rynek pracy, mieszkalnictwo, profilaktyka uzależnień czy poziom zadowolenia z zamieszkiwanej dzielnicy Gliwic – to zaledwie kilka z tematów, na które gliwiczanie mogą się wypowiedzieć w ramach konsultacji społecznych.

W ankiecie online i papierowej wzięło już udział 900 osób. Do końca kwietnia ankieterów będzie można spotkać także na ulicach Gliwic.

Prace nad strategią będą trwały przez kilka miesięcy, a ich efekt ma być znany pod koniec roku. Dokument będzie konsultowany ze specjalistami, środowiskiem osób zajmujących się rozwiązywaniem problemów społecznych i świadczeniem pomocy oraz mieszkańcami. Ważne jest zintegrowanie wokół tego tematu jak największej liczby zainteresowanych.

Badania będą w pełni anonimowe. Prowadzący je ankieterzy nie będą pytać o dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania czy numer telefonu. Ankieterów będzie można spotkać na ulicy – nie będą odwiedzali mieszkańców w ich domach.

Jak wygląda ankieta?

Kwestionariusz składa się z 23 pytań (w zależności od udzielonych odpowiedzi możliwe jest pominięcie niektórych z nich), a także metryczki zawierającej informacje, takie jak przedział wiekowy, poziom wykształcenia czy dzielnica zamieszkania. Jej wypełnienie nie powinno zająć więcej niż 10–15 minut.

Czego dotyczą zawarte w niej pytania?

Zawarte w kwestionariuszu pytania dotyczą m.in. sposobów spędzania wolnego czasu, poziomu zadowolenia z zamieszkiwanej dzielnicy Gliwic (np. w kontekście dostępności sklepów, szkół i placówek medycznych oraz jej dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami), podejmowanych w ostatnim czasie działań społecznych, doświadczeń związanych z różnymi formami przemocy, profilaktyki uzależnień i kształtowania zdrowego stylu życia, a także różnorodnych form wsparcia.

Udział w konsultacjach jest w pełni dobrowolny. Warto jednak skorzystać z możliwości wyrażenia swojego zdania, ponieważ to właśnie opinie mieszkańców będą miały bezpośredni wpływ na przyszłe działania miasta w zakresie spraw społecznych, które dotyczą nas wszystkich.

Ankieta do wypełnienia dostępna jest na stronie https://www.badania-online.pl/cati/index.php/214398?lang=pl.

(żms)/UM Gliwice(ml)

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze